Sobiq prezident o‘g‘li tartibsizliklar rejasida gumon qilinmoqda
Qirg‘iziston Ichki ishlar vazirligi xabariga ko‘ra, mamlakatning sobiq prezidenti Almazbek Atambayevning o‘g‘li Qodirbek Atambayev va uning bir guruh tarafdorlari ommaviy tartibsizliklar uyushtirishga urinishda gumon qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tergov organlarining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu shaxslar parlament saylovlari natijalari e’lon qilingach, Konstitutsiyaga zid talablar qo‘yish va davlat muassasalarini, jumladan, ma’muriy binolar, teleradiouzatish obyektlari, qurol-yarog‘ omborlari, jazoni ijro etish muassasalarini egallashni rejalashtirgan. O‘tkazilgan tintuvlar chog‘ida gumonlanuvchilardan qurollar, o‘q-dorilar, granatalar, aloqa vositalari, noqonuniy harakatlar rejalari, ularni moliyalashtirishga oid hujjatlar, shuningdek, narkotik moddalar va 150 ming dollar miqdoridagi pul mablag‘lari musodara qilingan.
Qirg‘iziston parlamenti uchun muddatidan oldin saylovlar joriy yilning 30 noyabr kuni o‘tkaziladi. Dastlab bu saylovlar 2026 yil noyabr oyida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan edi.

Бывший президент сын подозревается в планировании беспорядков
По сообщению Министерства внутренних дел Кыргызстана, сын бывшего президента страны Алмазбека Атамбаева Кадирбек Атамбаев и его группа сторонников подозреваются в попытке организации массовых беспорядков. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным следственных органов, эти лица после объявления результатов парламентских выборов планировали выдвинуть требования, противоречащие Конституции, а также захватить государственные учреждения, включая административные здания, объекты телерадиовещания, оружейные склады и исправительные учреждения. В ходе проведённых обысков у подозреваемых были изъяты оружие, боеприпасы, гранаты, средства связи, планы незаконных действий, документы, связанные с их финансированием, а также наркотические вещества и денежные средства в размере 150 тысяч долларов.
Досрочные выборы в парламент Кыргызстана пройдут 30 ноября текущего года. Изначально эти выборы были запланированы на ноябрь 2026 года.