Pirogov universiteti klinik psixologi Elizaveta Kulikova mushuk boqish va shizofreniya rivojlanish xavfi o‘rtasida bog‘liqlik bo‘lishi mumkinligini aniqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot universitet matbuot xizmati orqali tarqatilgan. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, mushuk egalarida shizofreniya rivojlanish xavfi boshqa uy hayvonlarini boqadigan odamlarga nisbatan ikki barobar yuqori bo‘lishi mumkin.
Buning sababi sifatida Toxoplasma gondii paraziti ko‘rsatilmoqda. Ushbu parazit zararlangan mushuklardan odamlarga yuqishi mumkin.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mushuk egalarining 70 foizigacha ushbu parazit tashuvchisi bo‘lishi ehtimoli bor. Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, zararlangan mushuk bilan aloqa qilish toksoplazmoz kasalligini keltirib chiqarishi mumkin.
Bu kasallik mushaklar, yurak mushaklari, miya va ko‘zlarda kistalar hosil bo‘lishiga sabab bo‘ladi. Miya zararlanganda yallig‘lanish yuzaga keladi va bu dopamin tizimiga ta’sir ko‘rsatadi.
Dopamin darajasining o‘zgarishi esa psixik buzilishlar, jumladan, shizofreniya rivojlanish xavfini oshiradi. Shuningdek, infeksion-yallig‘lanish jarayonida hosil bo‘lgan antitanachalar ham shizofreniya xavfi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Tadqiqot mushuklarning egalarning hissiy holati va xatti-harakatlariga ta’sir ko‘rsatishi ehtimolini ham ko‘rsatdi. Mutaxassislar ayniqsa ruhiy zaiflikka ega odamlar uchun mushuklar stress va asabiy buzilishlarni keltirib chiqaruvchi omil bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.

Кошачье содержание может увеличить риск шизофрении
Клинический психолог Пироговского университета Елизавета Куликова выявила возможную связь между уходом за кошками и риском развития шизофрении. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта информация была распространена пресс-службой университета. Согласно результатам исследования, у владельцев кошек риск развития шизофрении может быть в два раза выше, чем у людей, ухаживающих за другими домашними животными.
В качестве причины указывается паразит Toxoplasma gondii. Этот паразит может передаваться от заражённых кошек к людям.
По данным, до 70 процентов владельцев кошек могут быть носителями этого паразита. По словам специалиста, контакт с заражённой кошкой может привести к заболеванию токсоплазмозом.
Это заболевание вызывает образование кист в мышцах, сердечной мышце, мозге и глазах. При поражении мозга возникает воспаление, которое влияет на дофаминовую систему.
Изменение уровня дофамина повышает риск психических расстройств, в том числе развития шизофрении. Кроме того, антитела, образующиеся в процессе инфекционно-воспалительного процесса, также могут быть связаны с риском шизофрении.
Исследование также показало вероятность влияния кошек на эмоциональное состояние и поведение их владельцев. Специалисты особенно подчёркивают, что для людей с психической уязвимостью кошки могут стать фактором, вызывающим стресс и нервные расстройства.