Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaro yuzasidan AQSh tomonidan ishlab chiqilgan tinchlik rejasi Jenevadagi muzokaralarda qayta ko‘rib chiqildi va sezilarli o‘zgarishlarga uchradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
"Financial Times" nashrining xabariga ko‘ra, dastlab 28 banddan iborat bo‘lgan reja 19 bandgacha qisqartirildi. Bu o‘zgarishlarga Kiyev va Yevropa davlatlarining ayrim bandlarni qabul qilmasligi sabab bo‘ldi.
Ukraina muzokaralarda o‘z shartlarini ilgari surdi. Ular orasida armiyani qisqartirish va Donbass hududidan voz kechish bo‘yicha talablar bor edi.
Yevropa davlatlari Ukraina pozitsiyasini qo‘llab-quvvatlash bilan birga, Rossiyaga qarshi joriy etilgan sanksiyalar va muzlatilgan aktivlar bo‘yicha qarorlarni o‘z mustaqil ravishda qabul qilish huquqini ta’kidladi. Ukraina prezident devoni vakili Olexandr Bevz tinchlik rejasi bo‘yicha Kiyevning e’tirozlari inobatga olinmaganini ma’lum qildi.
AQSh davlat kotibi Marko Rubio muzokaralarning rivojlanishini ijobiy baholadi va reja ustida ishlash davom etayotganini bildirdi. Uning ta’kidlashicha, tomonlar kelishuv Ukraina suverenitetini hurmat qilish tamoyiliga asoslanishi kerakligiga kelishib olishdi.
Yakuniy hujjat AQSh prezidenti Donald Tramp va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy tomonidan tasdiqlangach, Moskva tomoniga yuborilishi rejalashtirilmoqda. Donald Tramp o‘z bayonotida Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi muzokaralarda jiddiy o‘zgarishlar bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Yevropa davlatlari esa Fransiya, Germaniya va Buyuk Britaniya ishtirokida kelgusi haftada yangi uchrashuvlar o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Diplomatlarning aytishicha, ular muqobil takliflar ishlab chiqishga harakat qilmoqda.
Shu bilan birga, Yevropa vakillari agar kelishuvga erishilmasa, AQSh Ukrainaga yordamni to‘xtatishi mumkinligini qayd etishdi. Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov esa Moskva Jenevadagi muzokaralar haqida rasmiy ma’lumot olmaganini ma’lum qildi.

План мира США сокращён, Украина выразила протест
Мирный план, разработанный США по конфликту между Россией и Украиной, был пересмотрен и значительно изменён на переговорах в Женеве. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания "Financial Times", первоначальный план из 28 пунктов был сокращён до 19. Эти изменения произошли из-за того, что Киев и некоторые европейские страны не приняли отдельные пункты.
Украина выдвинула свои условия на переговорах. Среди них были требования о сокращении армии и отказе от территории Донбасса.
Европейские страны, поддерживая позицию Украины, подчеркнули право самостоятельно принимать решения по санкциям против России и замороженным активам. Представитель администрации президента Украины Александр Бевз сообщил, что возражения Киева по мирному плану не были учтены.
Госсекретарь США Марко Рубио положительно оценил ход переговоров и сообщил, что работа над планом продолжается. По его словам, стороны договорились, что соглашение должно основываться на принципе уважения суверенитета Украины.
Окончательный документ планируется направить Москве после утверждения президентом США Дональдом Трампом и президентом Украины Владимиром Зеленским. Дональд Трамп в своём заявлении подчеркнул, что в переговорах между Россией и Украиной могут произойти серьёзные изменения.
Европейские страны планируют провести новые встречи на следующей неделе с участием Франции, Германии и Великобритании. По словам дипломатов, они пытаются разработать альтернативные предложения.
В то же время представители Европы отметили, что в случае отсутствия соглашения США могут прекратить помощь Украине. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков сообщил, что Москва не получила официальной информации о переговорах в Женеве.