Toshkent va Venchjou o‘rtasida yangi yuk aviayo‘li ochildi
Xitoyning Venchjou shahri va O‘zbekistonning poytaxti Toshkent o‘rtasida yangi yuk aviayo‘li ishga tushirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yo‘nalish global savdo mavsumiga, xususan, "Qora juma" xaridlari davriga moslashtirilib tashkil etilgan. Bu haqda "Sinxua" agentligi xabar berdi.
Mazkur yo‘nalish Xitoyning Chjetszyan provinsiyasi va unga yaqin hududlarda faoliyat yurituvchi eksportchilar uchun logistika imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi. Ushbu yo‘nalishda ilk yuk reysi Centrum Air aviakompaniyasiga tegishli Boeing 767 samolyoti tomonidan amalga oshirildi.
Samolyot Venchjoudagi Lunvan aeroportidan 50 tonna yuk bilan Toshkentga uchib kelgan. Bu Venchjou shahridan Markaziy Osiyoga yo‘naltirilgan birinchi yuk reysi sifatida qayd etildi.
Yangi aviayo‘lning ochilishi bilan Venchjou aeroporti xalqaro yuk tashish yo‘nalishlari sonini 11 taga yetkazdi. Ushbu yo‘nalishlar Janubi-Sharqiy Osiyo, Shimoliy-Sharqiy Osiyo va Markaziy Osiyoni qamrab oladi.
Shuningdek, bu yo‘nalishlar Xitoy mahsulotlarini transchegaraviy elektron tijorat orqali Yevropa bozorlariga yetkazishda muhim tranzit platforma vazifasini bajaradi.

Между Ташкентом и Вэньчжоу открылась новая грузовая авиалиния
Между городом Вэньчжоу в Китае и столицей Узбекистана Ташкентом запущен новый грузовой авиарейс. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот маршрут был организован с учетом глобального торгового сезона, в частности, периода распродаж "Черная пятница". Об этом сообщает агентство "Синьхуа".
Данный маршрут служит расширению логистических возможностей для экспортеров, работающих в провинции Чжэцзян и прилегающих регионах Китая. Первый грузовой рейс по этому маршруту был выполнен самолетом Boeing 767 авиакомпании Centrum Air.
Самолет прилетел из аэропорта Лунван в Вэньчжоу в Ташкент с грузом весом 50 тонн. Это был первый грузовой рейс из Вэньчжоу в Центральную Азию.
С открытием нового авиамаршрута аэропорт Вэньчжоу довел количество международных грузовых направлений до 11. Эти маршруты охватывают Юго-Восточную Азию, Северо-Восточную Азию и Центральную Азию.
Кроме того, эти маршруты выполняют важную транзитную функцию для доставки китайских товаров на европейские рынки через трансграничную электронную коммерцию.