AQSh va Rossiya Abu-Dabida tinchlik rejasini muhokama qilmoqda
Politico nashri ma’lumotlariga ko‘ra, uchrashuvning asosiy mavzusi Donald Tramp tomonidan taklif etilgan urushni to‘xtatish va tinchlikka erishish dasturi hisoblanadi. Driskoll 24-noyabr kuni Abu-Dabiga yetib kelgan bo‘lib, bugun yana bir uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Mazkur muzokaralarda Den Driskoll AQSh pozitsiyasini ifodalovchi yagona yuqori martabali vakil sifatida qatnashmoqda. Bunga sabab Jenevada ukrainaliklar bilan olib borilgan muzokaralarda ishtirok etgan boshqa AQSh vakillarining Vashingtonga qaytganidir.
Driskoll Rossiya delegatsiyasi bilan yangi, 19 banddan iborat tinchlik rejasi asosida muzokaralar olib bormoqda. Ushbu reja Ukrainadan kelib tushgan e’tirozlar va takliflar asosida qayta ko‘rib chiqilgan.
OAV xabarlariga ko‘ra, rejaning yangi versiyasidan bir nechta bahsli bandlar chiqarib tashlangan. Jumladan, Ukraina qurolli kuchlari sonini qisqartirish va mojaro davridagi harakatlar uchun to‘liq amnistiya haqidagi talablar olib tashlangan.
Shuningdek, Yevropa Ittifoqining qarshiliklari sababli Rossiyaning muzlatilgan aktivlaridan 100 milliard dollarni Ukraina tiklanishiga yo‘naltirish haqidagi band ham rejadan chiqarilgan. Hududiy masalalar esa Tramp va Zelenskiy o‘rtasidagi alohida muloqot mavzusiga qoldirilgan.
Ukraina Milliy xavfsizlik kengashi kotibi Rustem Umerov Jenevadagi muzokaralarda AQSh va Ukraina yangi reja bo‘yicha umumiy kelishuvga erishganini ma’lum qildi. Shu bilan birga, Rossiya tomoni mazkur rejadan hali rasmiy xabardor qilinmaganini bildirgan.

США и Россия обсуждают план мира в Абу-Даби
Специальный представитель президента США Ден Дрисколл ведет переговоры с представителями России в городе Абу-Даби. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания Politico, основной темой встречи является программа прекращения войны и достижения мира, предложенная Дональдом Трампом. Дрисколл прибыл в Абу-Даби 24 ноября, сегодня запланирована еще одна встреча.
На этих переговорах Ден Дрисколл выступает единственным высокопоставленным представителем, выражающим позицию США. Это связано с тем, что другие представители США, участвовавшие в переговорах с украинцами в Женеве, вернулись в Вашингтон.
Дрисколл ведет переговоры с российской делегацией на основе нового мирного плана, состоящего из 19 пунктов. Этот план был пересмотрен с учетом возражений и предложений, поступивших из Украины.
По сообщениям СМИ, из новой версии плана были исключены несколько спорных пунктов. В частности, требования о сокращении численности вооруженных сил Украины и полной амнистии за действия, совершенные во время конфликта, были удалены.
Кроме того, пункт о направлении 100 миллиардов долларов из замороженных активов России на восстановление Украины был исключен из-за сопротивления Европейского Союза. Вопросы территориального характера оставлены для отдельного диалога между Трампом и Зеленским.
Секретарь Совета национальной безопасности Украины Рустем Умеров сообщил, что на переговорах в Женеве США и Украина достигли общего согласия по новому плану. При этом российская сторона пока официально не уведомлена о данном плане.
Представитель Кремля Дмитрий Песков отметил, что первоначальный план из 28 пунктов он оценил как хорошую основу для переговоров.