Tailand janubida kuchli yomg‘irlar toshqinlarga sabab bo‘ldi
Tailand janubida bir necha kundan beri davom etayotgan kuchli yomg‘irlar aholiga jiddiy muammo tug‘dirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
25-noyabr kuni e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, Xat Yai shahri va unga yaqin hududlar suv toshqinlari ta’sirida qolgan. Ushbu holat haqida “France24” nashri xabar berdi.
Hukumat Songxla provinsiyasida favqulodda holat e’lon qilgan. Meteorologiya xizmati yog‘ingarchilik davom etishi va toshqinlar kuchayishi mumkinligini ogohlantirgan.
Tabiiy ofatlar departamentining ma’lumotiga ko‘ra, so‘nggi kunlarda yog‘gan kuchli yomg‘irlar Xat Yai va janubiy hududlarning katta qismini suvga to‘ldirgan. To‘rtta provinsiyada yuz bergan toshqinlar oqibatida 13 kishi halok bo‘lgan.
Mahalliy telekanallarda qutqaruvchilar qayiq, skuter va harbiy texnikalar yordamida odamlarni xavfsiz joylarga ko‘chirayotgani aks etgan lavhalar namoyish etilmoqda. 20-noyabrdan boshlab Songxla shahrida 1 200 dan ortiq fuqaro o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘lgan.
Bosh vazir Anutin Charnvirakul qutqaruv ishlarini tezlashtirish uchun qo‘shimcha texnika va qayiqlarni safarbar etish haqida ko‘rsatma bergan. Tailandda odatda musson mavsumi iyun–sentyabr oylarida bo‘ladi.
Ammo iqlim o‘zgarishi sababli noodatiy kuchli yomg‘irlar kuzatilmoqda va bu holat vaziyatni oldindan bashorat qilishni yanada murakkablashtirmoqda.

Сильные дожди на юге Таиланда вызвали наводнения
Сильные дожди, продолжающиеся несколько дней на юге Таиланда, создают серьёзные проблемы для населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, опубликованным 25 ноября, город Хат Яй и прилегающие территории оказались под воздействием наводнений. Об этом сообщает издание «France24».
Правительство объявило чрезвычайное положение в провинции Сонгкхла. Метеорологическая служба предупредила о продолжении осадков и возможном усилении наводнений.
По информации департамента по чрезвычайным ситуациям, сильные дожди последних дней затопили большую часть Хат Яя и южных районов. В результате наводнений в четырёх провинциях погибло 13 человек.
На местных телеканалах показывают кадры, как спасатели с помощью лодок, скутеров и военной техники эвакуируют людей в безопасные места. С 20 ноября более 1200 жителей города Сонгкхла были вынуждены покинуть свои дома.
Премьер-министр Анутин Чарнвирокул дал указание мобилизовать дополнительную технику и лодки для ускорения спасательных работ. Обычно сезон муссонов в Таиланде приходится на июнь–сентябрь.
Однако из-за изменения климата наблюдаются аномально сильные дожди, что усложняет прогнозирование ситуации.