Rossiya 2025-yilda 160 ming migrantni kiritmadi
Bu kabi holatlarda 3000 nafar shaxsning noqonuniy harakatlari fosh etilgan. Shu bilan birga, migratsiya qoidalarini buzish holatlari 30 foizga oshgani qayd etilgan.
Bu esa nazoratning kuchaytirilgani va hujjatlarni tekshirish tartibi qat’iylashgani bilan bog‘liq. Shuningdek, Rossiyadan chiqib ketishdan bo‘yin tovlagan migrantlar soni 2,5 baravarga oshgan.
Noqonuniy migratsiyani tashkil etish bilan bog‘liq jinoyatlar esa 45 foizga ko‘paygan. Migratsiya hujjatlarini soxtalashtirish va sotish kabi qonunbuzarliklar ham 22 foizga ortgani kuzatilmoqda.
Bu o‘zgarishlar Rossiyada migratsiya ustidan jiddiy nazorat o‘rnatilganidan dalolat beradi. Yil davomida bozorlar, qurilish maydonlari, savdo markazlari, mehmonxonalar va yotoqxonalarda keng ko‘lamli tekshiruvlar o‘tkazilib, 200 mingdan ziyod migrant nazoratdan o‘tkazilgan.
Mutasaddilarning fikriga ko‘ra, bunday chora-tadbirlar mamlakat xavfsizligini ta’minlash va migratsiya qonunlariga rioya etilishini kuchaytirishga qaratilgan. 2024-yilning shu davriga nisbatan bu yilgi ko‘rsatkichlar biroz pastroq.
Masalan, 2024-yil oktabr oyida 180 ming chet el fuqarosining Rossiyaga kirishi taqiqlangani ma’lum qilingan edi. 2025-yilda esa shu vaqtga qadar 160 mingdan ortiq fuqaro mamlakatga kiritilmadi.
Eslatib o‘tamiz, Moskva viloyatida o‘tkazilgan reydlar chog‘ida omborlarda ishlagan 96 nafar migrant deportatsiya qilingani haqida xabar berilgan edi. Shuningdek, 2025-yil fevral oyidan boshlab nazorat ostidagi shaxslar reestri ishga tushirilganidan buyon 35 mingga yaqin kishi immigratsiya qonunlarini buzganligi uchun Rossiyadan chiqarib yuborilgan.
Mutaxassislar bu qat’iy choralarni migratsiya oqimini tartibga solish, xavfsizlikni oshirish va noqonuniy harakatlarga chek qo‘yish maqsadida amalga oshirilayotgan kompleks chora-tadbirlar sifatida baholamoqda.

Россия в 2025 году не допустила въезд 160 тысячам мигрантов
Россия с начала 2025 года официально запретила въезд в страну более 160 тысячам иностранных граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на данные Службы миграции МВД России. Сообщается, что некоторые иностранные граждане, которым ранее был запрещён въезд, изменяли свои имена и фамилии и пытались вновь попасть на территорию страны.
В таких случаях были выявлены незаконные действия 3000 человек. При этом отмечается, что случаи нарушения миграционных правил увеличились на 30 процентов.
Это связано с усилением контроля и ужесточением порядка проверки документов. Также количество мигрантов, уклоняющихся от выезда из России, увеличилось в 2,5 раза.
Преступления, связанные с организацией незаконной миграции, выросли на 45 процентов. Нарушения, такие как подделка и продажа миграционных документов, также увеличились на 22 процента.
Эти изменения свидетельствуют о серьёзном контроле за миграцией в России. В течение года на рынках, строительных площадках, торговых центрах, гостиницах и общежитиях проводились масштабные проверки, в ходе которых было проверено более 200 тысяч мигрантов.
По мнению ответственных лиц, такие меры направлены на обеспечение безопасности страны и усиление соблюдения миграционного законодательства. По сравнению с аналогичным периодом 2024 года показатели этого года немного ниже.
Например, в октябре 2024 года было сообщено о запрете въезда в Россию 180 тысячам иностранных граждан. В 2025 году же на данный момент более 160 тысяч человек не были допущены в страну.
Напомним, что во время рейдов в Московской области было сообщено о депортации 96 мигрантов, работавших на складах. Также с февраля 2025 года, с момента запуска реестра лиц, находящихся под контролем, около 35 тысяч человек были выдворены из России за нарушение миграционного законодательства.
Эксперты оценивают эти строгие меры как комплексные действия, направленные на регулирование миграционных потоков, повышение безопасности и пресечение незаконных действий.