2026-yilda byudjet ijtimoiy sohalarga yo‘naltiriladi
O‘zbekiston 2026-yilga kelib byudjetning ijtimoiy yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, har yili byudjet tashkilotlari xodimlarining oylik maoshlari, shuningdek, pensiyalar va nafaqalar miqdori inflyatsiya darajasidan yuqori bo‘lishi ta’minlanadi. Bu ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish hamda aholining farovonligini oshirishga qaratilgan muhim qadamdir.
Byudjet taqchilligi bo‘yicha fiskal qoidalar saqlanib qoladi. YAIMga nisbatan byudjet taqchilligi 3 foizdan oshmasligi, davlat qarzi esa 50 foizdan yuqori bo‘lmasligi nazarda tutilgan.
Bu iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash uchun muhim mezon hisoblanadi. Ta’lim sohasi ham kengaytiriladi.
Xususan, aniq fanlar (STEM) bo‘yicha qo‘shimcha mablag‘ ajratiladi. Tibbiyot sohasida esa shifoxonalarni modernizatsiya qilish va raqamlashtirish ishlari amalga oshiriladi.
Shu bilan birga, davlat transport infratuzilmasi, energetika, suv ta’minoti tizimlari va o‘quv muassasalarini qurishga mablag‘ ajratish ham rejalashtirilgan. Hududlarga byudjetni mustaqil boshqarish bo‘yicha ko‘proq vakolat beriladi.
Iqtisodiy jihatdan orqada qolgan viloyatlarga qo‘shimcha yordam ko‘rsatiladi. Shu bilan birga, mablag‘larning samarali va maqsadli ishlatilishini nazorat qilish tizimi joriy etiladi.

В 2026 году бюджет будет направлен на социальные сферы
Узбекистан планирует уделить особое внимание социальным направлениям бюджета к 2026 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, ежегодно будет обеспечиваться повышение заработных плат сотрудников бюджетных организаций, а также размеров пенсий и пособий выше уровня инфляции. Это важный шаг для усиления социальной поддержки и повышения благосостояния населения.
Фискальные правила по дефициту бюджета сохранятся. Предусматривается, что дефицит бюджета не превысит 3% ВВП, а государственный долг не будет превышать 50%.
Это является важным критерием для обеспечения экономической стабильности. Также будет расширена сфера образования.
В частности, выделяются дополнительные средства на точные науки (STEM). В медицинской сфере будут проводиться работы по модернизации и цифровизации больниц.
Кроме того, планируется финансирование строительства государственной транспортной инфраструктуры, энергетики, систем водоснабжения и учебных заведений. Региональным властям будет предоставлено больше полномочий по самостоятельному управлению бюджетом.
Дополнительная помощь будет оказана экономически отстающим регионам. Одновременно будет внедрена система контроля за эффективным и целевым использованием средств.