Wildberries O‘zbekistonda WB Taxi xizmatini yo‘lga qo‘yadi
Wildberries kompaniyasining O‘zbekistondagi sho‘ba korxonasi WB Int Export mamlakatda WB Taxi xizmatini tashkil etish maqsadida yangi kompaniyani ro‘yxatdan o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv Uzbekistan xabar berdi. Mazkur kompaniya 2023-yil iyun oyida davlat ro‘yxatidan o‘tgan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, WB Taxi taksi xizmatlarini ko‘rsatishni rejalashtirgan. Kompaniyaning ustav fondi 500 ming so‘mni tashkil etadi.
Unda asosiy ulush, ya’ni 99 foiz WB Int Export’ga tegishli bo‘lsa, qolgan 1 foiz ulush RVB MChJga tegishli. RVB MChJ Wildberries va Russ Outdoor tashqi reklama operatorining birlashuvi natijasida tashkil etilgan.
Kursiv Uzbekistan gazetasi kompaniyadan qo‘shimcha ma’lumot olish uchun so‘rov yuborgan. Shu bilan birga, WB Taxi xizmatining dastlabki sinov jarayonlari Belarusda amalga oshirilayotganini ma’lum qilgan.
Belarusda ushbu xizmatga oid mobil ilovalarni yuklab olish imkoniyati allaqachon yaratilgan. Shuningdek, 2023-yil oktabr oyida Wildberries kompaniyasining Moskva shahrida yo‘lovchi tashish bozoriga kirishi rejalashtirilayotgani haqida xabarlar tarqaldi.
Ayrim manbalarga ko‘ra, kompaniya Sitimobil xizmatini sotib olishni ko‘zlamoqda. Bundan tashqari, Wildberries jamoasiga Gett va Bibi taksi agregatorlarining sobiq rahbari Anatoliy Smorgonskiy qo‘shilgan.

Wildberries запускает сервис WB Taxi в Узбекистане
Дочернее предприятие компании Wildberries в Узбекистане WB Int Export зарегистрировало новую компанию с целью организации сервиса WB Taxi в стране. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом также сообщил Kursiv Uzbekistan. Данная компания была зарегистрирована в государственном реестре в июне 2023 года.
Согласно официальным данным, WB Taxi планирует предоставлять услуги такси. Уставный капитал компании составляет 500 тысяч сум.
Основная доля, то есть 99 процентов, принадлежит WB Int Export, а оставшийся 1 процент — ООО RVB. ООО RVB было создано в результате объединения Wildberries и оператора наружной рекламы Russ Outdoor.
Газета Kursiv Uzbekistan направила запрос компании для получения дополнительной информации. При этом было сообщено, что первоначальные тестовые процессы сервиса WB Taxi проходят в Беларуси.
В Беларуси уже создана возможность загрузки мобильных приложений, связанных с этим сервисом. Также в октябре 2023 года появились сообщения о планах компании Wildberries выйти на рынок пассажирских перевозок в Москве.
По некоторым источникам, компания рассматривает возможность приобретения сервиса Sitimobil. Кроме того, в команду Wildberries присоединился бывший руководитель агрегаторов такси Gett и Bibi Анатолий Сморгонский.