Rossiya ayollarini erta farzand ko‘rishga undamoqda
U bu haqda “Moskovskiy komsomoles” gazetasiga bergan intervyusida o‘z fikrlarini bildirgan. Matviyenko demografik vaziyatni yaxshilash uchun ayollar mentalitetini o‘zgartirish kerakligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, katta va barqaror oila qadriyatga aylanishi lozim. U ayollarning farzand ko‘rishni kechiktirmasligini, voyaga yetgach tug‘ishni odat qilishlari kerakligini aytgan.
Shuningdek, u farzand ko‘rishni ortga surish tibbiy yoki boshqa sabablarga ko‘ra imkoniyatni yo‘qotishga olib kelishi mumkinligini qayd etdi. 76 yoshli Matviyenko bir nafar farzandning onasi bo‘lib, uni 24 yoshida dunyoga keltirgan.
Uning bu chaqirig‘i Rossiyada demografik inqiroz fonida yangragan. Statistikaga ko‘ra, 2025-yil boshiga kelib Rossiya aholisi 146 milliondan biroz kamroqni tashkil etdi, bu esa o‘tgan yilga nisbatan pasayishni ko‘rsatadi.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, 2045-yilga kelib Rossiya aholisi 130 milliongacha qisqarishi mumkin. Ba’zi prognozlarga ko‘ra, 2100-yilga borib bu ko‘rsatkich 74 milliongacha tushib ketishi ehtimoldan holi emas.
Rossiya rahbariyati bu demografik muammolarni hal qilish maqsadida aholiga erta farzand ko‘rishni targ‘ib qilmoqda. Prezident Vladimir Putin ham bu masalaga e’tibor qaratib, farzand ko‘rishni kechiktirishni tanqid qilgan.
U o‘qish yoki karyera ortidan quvish sababli onalik va otalikni kechiktirish noto‘g‘ri ekanini ta’kidlagan. Putinning farmoniga ko‘ra, 2030-yilgacha tug‘ilish koeffitsiyenti 1,6 nafarga, 2036-yilgacha esa 1,8 nafarga yetkazilishi lozim.

Россия призывает женщин рожать детей рано
Спикер верхней палаты парламента Российской Федерации — Совета Федерации Валентина Матвиенко призвала женщин страны рожать детей с 18 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она высказалась об этом в интервью газете «Московский комсомолец». Матвиенко подчеркнула, что для улучшения демографической ситуации необходимо изменить менталитет женщин.
По её словам, большая и стабильная семья должна стать ценностью. Она заявила, что женщины не должны откладывать рождение детей и должны привыкать рожать после достижения совершеннолетия.
Также она отметила, что откладывание рождения детей по медицинским или другим причинам может привести к потере возможности иметь детей. 76-летняя Матвиенко является матерью одного ребёнка, которого родила в 24 года.
Её призыв прозвучал на фоне демографического кризиса в России. По статистике, на начало 2025 года население России составило чуть менее 146 миллионов, что свидетельствует о снижении по сравнению с прошлым годом.
Исследования показывают, что к 2045 году население России может сократиться до 130 миллионов. По некоторым прогнозам, к 2100 году этот показатель может упасть до 74 миллионов.
Российское руководство продвигает ранние роды среди населения с целью решения демографических проблем. Президент Владимир Путин также обратил внимание на этот вопрос, критикуя откладывание рождения детей.
Он подчеркнул, что откладывать материнство и отцовство из-за учёбы или карьеры неправильно. Согласно указу Путина, коэффициент рождаемости должен достичь 1,6 к 2030 году и 1,8 к 2036 году.