Rossiya ayollarni erta farzand ko‘rishga undamoqda
Uning fikricha, demografik muammolarni hal qilish uchun avvalo jamiyat dunyoqarashini o‘zgartirish zarur. Matviyenkoning ta’kidlashicha, ayollar voyaga yetgan zahoti farzandli bo‘lishni odatiy holga aylantirish kerak.
U muvaffaqiyat tushunchasini qayta ko‘rib chiqish lozimligini aytib, katta va mustahkam oilaga ega bo‘lishni haqiqiy muvaffaqiyat deb hisoblash kerakligini ta’kidladi. Parlament spikeri ayollarni farzandli bo‘lishni ortga surmaslikka chaqirib, tibbiy yoki boshqa sabablarga ko‘ra keyinchalik bu imkoniyatni yo‘qotish xavfi borligini eslatdi.
Ushbu chaqiriqning asosiy sababi Rossiyada yuzaga kelgan demografik inqirozdir. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakat aholisi yil sayin kamaymoqda.
Masalan, 2045 yilga borib Rossiya aholisi 138,8 million kishiga qisqarishi mumkin. Ba’zi mutaxassislar esa 2100 yilga kelib bu ko‘rsatkich 74 million kishigacha tushishini prognoz qilmoqda.
Bu holat mamlakat iqtisodiyoti va ijtimoiy barqarorligiga jiddiy xavf tug‘diradi. Shu sababli, Rossiya rahbariyati aholini erta farzand ko‘rishga rag‘batlantirishga katta e’tibor qaratmoqda.
Prezident Vladimir Putin ham yoshlarga murojaat qilib, ta’lim yoki kar’era sababli farzandli bo‘lishni kechiktirmaslikni tavsiya qilgan. Hukumatning maqsadi tug‘ilish ko‘rsatkichlarini oshirish bo‘lib, 2030 yilga borib bu ko‘rsatkichni 1,6 nafarga, 2036 yilga kelib esa 1,8 nafarga yetkazish rejalashtirilgan.

Россия призывает женщин рожать детей рано
Председатель Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентина Матвиенко призвала женщин страны рожать детей с 18 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
По её мнению, для решения демографических проблем прежде всего необходимо изменить мировоззрение общества. Матвиенко подчеркнула, что с наступлением совершеннолетия у женщин должно стать нормой иметь детей.
Она отметила, что нужно пересмотреть понятие успеха и считать настоящим успехом наличие большой и крепкой семьи. Спикер парламента призвала женщин не откладывать рождение детей, напомнив о риске потерять такую возможность из-за медицинских или других причин.
Основной причиной этого призыва является демографический кризис, возникший в России. Согласно статистическим данным, численность населения страны ежегодно сокращается.
Например, к 2045 году население России может сократиться до 138,8 миллиона человек. Некоторые специалисты прогнозируют, что к 2100 году этот показатель снизится до 74 миллионов человек.
Это создает серьезную угрозу для экономики и социальной стабильности страны. Поэтому руководство России уделяет большое внимание стимулированию ранних родов.
Президент Владимир Путин также обратился к молодёжи с рекомендацией не откладывать рождение детей из-за учёбы или карьеры. Цель правительства — увеличить показатели рождаемости, доведя их к 2030 году до 1,6, а к 2036 году — до 1,8.