Rossiyalik olimlar Mars tuprog‘ida arpa yetishtirdi
Rossiyalik olimlar Mars sharoitiga yaqin muhitda arpa yetishtirish bo‘yicha muvaffaqiyatli tajriba o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular sun’iy ravishda tayyorlangan “Mars tuprog‘i”ga 10 xil bakteriya va xamirturushdan iborat mikroorganizmlar aralashmasini qo‘shgan. Ushbu aralashma bir-birini qo‘llab, unumdor qatlam hosil qilgan va natijada tuproq hayot uchun yaroqli muhitga aylangan.
Tajriba davomida arpa ko‘chatlari barqaror o‘sish ko‘rsatgan. Olimlarning ta’kidlashicha, biologik faol moddalar qattiq va hosilsiz muhitni “tiriltirish”da muhim ahamiyatga ega.
Tajribada foydalanilgan mikroorganizmlar avval “Bion-M” №2 kosmik apparati yordamida Yer orbitasiga chiqarilib, maxsus sharoitlarda sinovdan o‘tkazilgan va keyin Yerga qaytarilgan. Hozirda olimlar bu mikroblarning kosmosdagi o‘zgarishlarini, genetik va biologik reaksiyalarini chuqur o‘rganmoqda.
Mazkur ilmiy ishlar kelajakda Mars yoki boshqa sayyoralarda hayotni saqlash, o‘simlik yetishtirish va inson ekspeditsiyalarini qo‘llab-quvvatlashda muhim ahamiyat kasb etishi mumkin. Bu tajriba insoniyatning kosmik tadqiqotlar sohasidagi imkoniyatlarini kengaytirish yo‘lida muhim qadam hisoblanadi.

Российские ученые вырастили ячмень в марсианской почве
Российские ученые успешно провели эксперимент по выращиванию ячменя в условиях, приближенных к марсианским. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они добавили в искусственно созданную «марсианскую почву» смесь микроорганизмов, состоящую из 10 видов бактерий и дрожжей. Эта смесь поддерживала друг друга, образуя плодородный слой, в результате чего почва стала пригодной для жизни.
В ходе эксперимента ростки ячменя показали стабильный рост. По словам ученых, биологически активные вещества играют важную роль в «оживлении» суровой и неплодородной среды.
Микроорганизмы, использованные в эксперименте, ранее были выведены на орбиту Земли с помощью космического аппарата «Бион-М» №2, подвергнуты испытаниям в специальных условиях и затем возвращены на Землю. В настоящее время ученые глубоко изучают изменения этих микробов в космосе, их генетические и биологические реакции.
Данные научные работы могут иметь важное значение в будущем для поддержания жизни, выращивания растений и поддержки человеческих экспедиций на Марсе или других планетах. Этот эксперимент является важным шагом на пути расширения возможностей человечества в области космических исследований.