Tramp Respublikachilar uchun yangi nom taklif qildi
Sobiq prezident Donald Tramp Truth Social platformasida Respublikachilar partiyasining uning siyosatini qo‘llab-quvvatlovchi a’zolari uchun yangi nom taklif qildi. U "TEPUBLICAN" yoki "TPUBLICAN" variantlarini ilgari surdi.
Trampning o‘g‘li kichik Donald esa buni "Tramplikachilar" (Trumplican) deb atashni taklif qildi. So‘nggi paytlarda Trampning ma’qullash reytingi pasayishda davom etmoqda.
The New York Times ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda amerikaliklarning 41 foizi Trampni qo‘llab-quvvatlayotgan bo‘lsa, 55 foizi uning siyosatiga qarshi. Hatto an’anaviy tarzda Respublikachilarni qo‘llab-quvvatlab kelgan Fox News telekanali ham Trampning obro‘si tushib ketayotganini qayd etdi.
Shuningdek, Trampning "Make America Great Again" (MAGA) harakati ichida ham ziddiyatlar kuchaymoqda. Masalan, kongressmen Marjori Teylor Grin Tramp bilan bir necha masalalarda keskin bahsga kirishdi.
U davlat qarzi, ish o‘rinlarining noqonuniy migrantlar bilan almashtirilishi va xorijiy manfaatlarni moliyalashtirish kabi masalalarda prezidentni tanqid qildi. Grin hatto Kongressni tark etishini e’lon qildi.
Bundan tashqari, Trampning sobiq maslahatchisi Stiv Bennon ham uning tashqi siyosatga haddan tashqari e’tibor qaratayotganini tanqid qilgan. Respublikachilar orasida Trampning bojxona tariflari siyosatiga bo‘lgan norozilik ham o‘sib bormoqda.
Washington Post va ABC tomonidan o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, partiya a’zolarining 25 foizi bu siyosatni yoqlamagan, 47 foizi esa tariflar inflyatsiyaga olib kelishini bildirgan. Bu holatlar Tramp va uning tarafdorlari o‘rtasida jiddiy kelishmovchiliklar mavjudligini ko‘rsatmoqda.

Трамп предложил новое имя для республиканцев
Бывший президент Дональд Трамп на платформе Truth Social предложил новое название для членов Республиканской партии, поддерживающих его политику. Он предложил варианты "TEPUBLICAN" или "TPUBLICAN".
Младший Дональд Трамп предложил называть их "Трампликанами" (Trumplican). В последнее время рейтинг одобрения Трампа продолжает снижаться.
По данным The New York Times, в настоящее время 41% американцев поддерживают Трампа, тогда как 55% выступают против его политики. Даже телеканал Fox News, традиционно поддерживающий республиканцев, отметил падение репутации Трампа.
Кроме того, внутри движения Трампа "Make America Great Again" (MAGA) усиливаются противоречия. Например, конгрессмен Маржори Тейлор Грин вступила в острые споры с Трампом по нескольким вопросам.
Она критиковала президента по вопросам государственного долга, замещения рабочих мест нелегальными мигрантами и финансирования иностранных интересов. Грин даже объявила о намерении покинуть Конгресс.
Также бывший советник Трампа Стив Бэннон критиковал его за чрезмерное внимание к внешней политике. Среди республиканцев растет недовольство политикой Трампа в области таможенных тарифов.
По результатам опроса, проведенного Washington Post и ABC, 25% членов партии не поддерживают эту политику, а 47% считают, что тарифы ведут к инфляции. Эти факты свидетельствуют о серьезных разногласиях между Трампом и его сторонниками.