Mamlakat prezidenti Umaru Sissoko Embalo prezidentlik saylovlarida g‘alaba qozonganini e’lon qilganidan ko‘p o‘tmay, prezidentlik saroyida hibsga olindi. U bu voqeani "davlat to‘ntarishi" deb atadi.
Jeune Afrique nashrining xabar berishicha, hibsga olish faqat prezident bilan cheklanmagan. Qurolli Kuchlar Bosh shtabi boshlig‘i general Biare Na Ntan, uning o‘rinbosari Mamad-u Ture hamda ichki ishlar vaziri Boche Kande ham qo‘lga olingan.
Bu voqealar mamlakatdagi siyosiy va xavfsizlik tizimiga jiddiy bosim bo‘layotganidan darak bermoqda. 23-noyabr kuni Gvineya-Bisauda prezidentlik va parlament saylovlari o‘tkazilgan edi.
Davlat rahbarligi uchun 12 nomzod kurash olib bordi, ular orasida amaldagi prezident Embalo ham bor edi. Ammo muxolifat yetakchisi Domingos Simoyes Pereyraga nomzod sifatida ishtirok etishga ruxsat berilmagani siyosiy muhitni yanada keskinlashtirdi.
Saylov komissiyasi natijalarni 28-noyabr kuni e’lon qilishi kutilayotgan edi. Biroq Embalo o‘z g‘alabasini muddatidan avval e’lon qilib, siyosiy jarayonni murakkablashtirdi.
Embalo bu bayonotni berganidan keyin prezidentlik saroyi va milliy saylov komissiyasi binosi atrofida otishma ovozlari eshitilgani haqida AFP va Reuters axborot agentliklari xabar berdi. Mamlakatdagi vaziyat hozircha noaniqligicha qolmoqda.
Siyosiy raqobat, qurolli kuchlar harakati va xalqaro hamjamiyatning munosabati Gvineya-Bisaudagi inqirozning kelgusi rivojini belgilashi kutilmoqda. Mahalliy aholi va xalqaro tashkilotlar esa voqealarni xavotir bilan kuzatishda davom etmoqda.

Политический кризис в Гвинее-Бисау: президент задержан
В Гвинее-Бисау в настоящее время происходит серьёзный политический кризис. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент страны Умару Сиссоко Эмбало был задержан во дворце президента вскоре после объявления своей победы на президентских выборах. Он назвал это событие "государственным переворотом".
По информации издания Jeune Afrique, задержания не ограничились только президентом. Были арестованы начальник штаба вооружённых сил генерал Биаре На Нтан, его заместитель Мамаду Туре, а также министр внутренних дел Боше Кандэ.
Эти события свидетельствуют о серьёзном давлении на политическую и систему безопасности страны. 23 ноября в Гвинее-Бисау прошли президентские и парламентские выборы.
За пост главы государства боролись 12 кандидатов, среди которых был и действующий президент Эмбало. Однако отказ в регистрации лидера оппозиции Домингоса Симойеша Перейры усугубил политическую обстановку.
Ожидалось, что избирательная комиссия объявит результаты 28 ноября. Однако Эмбало преждевременно объявил о своей победе, что усложнило политический процесс.
После этого заявления агентства AFP и Reuters сообщили о звуках стрельбы вокруг президентского дворца и здания национальной избирательной комиссии. Ситуация в стране остаётся неопределённой.
Политическая конкуренция, действия вооружённых сил и позиция международного сообщества, как ожидается, определят дальнейшее развитие кризиса в Гвинее-Бисау. Местное население и международные организации продолжают с тревогой следить за событиями.