Toshkentning "Malika" elektronika bozorida havo tozalagichlar va uy namlagichlarining narxi sezilarli darajada oshgani kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sotuvchilar bu holatni ulgurji narxlarning ko‘tarilishi bilan izohlashmoqda. Garchi ayrim texnika vositalari uchun bojxona to‘lovlari bekor qilingan bo‘lsa-da, narxlarning pasayishi hali kuzatilmagan.
Aksincha, talabning oshishi narxlarga o‘z ta’sirini ko‘rsatmoqda. Sotuvchilar ma’lumotiga ko‘ra, havo tozalagichlarning narxi o‘rtacha 50 AQSh dollariga oshgan.
Narxlarning ko‘tarilishi barcha toifadagi mahsulotlarga birdek ta’sir qilgan. Uy namlagichlarining ham narxi oshib, ixcham modellarning boshlang‘ich bahosi 60-70 ming so‘mdan boshlanmoqda.
Katta xonalar uchun mo‘ljallangan namlagichlar esa 10-25 AQSh dollariga qimmatlashgan. Bu holat, asosan, yetkazib beruvchilar tomonidan narxlarning oshirilishi va xaridorlarning qiziqishi bilan bog‘liq.
Bojxona to‘lovlarining bekor qilinishi chakana narxlarga hali sezilarli ta’sir ko‘rsatmadi. Sotuvchilar qayd etishicha, bojxona to‘lovidan ozod qilingan yangi mahsulotlar hali bozorga kelib ulgurmagan.
Shu sababli, narxlarda sezilarli o‘zgarish kuzatilmayapti. Mutaxassislarning fikricha, eski bojxona qoidalari asosida olib kelingan mahsulotlar sotilayotgani sababli narxlarning pasayishi vaqt talab qiladi.
Toshkentda havo sifati muammosi jiddiylashgani sabab, havo tozalagichlar va namlagichlarga talab oshgan. 3-noyabr kuni poytaxt dunyoning eng iflos havoga ega shaharlar uchligiga kirgan edi.
Noyabr o‘rtalariga kelib havo sifati yanada yomonlashib, bu holat hozirgacha davom etmoqda. Buning natijasida nafaqat iqlim texnikasiga, balki himoya niqoblariga ham talab oshgan.

В Ташкенте резко выросли цены на очистители воздуха
В электронном рынке "Малика" в Ташкенте наблюдается значительное повышение цен на очистители воздуха и увлажнители. Об этом сообщает Zamin.uz.
Продавцы объясняют эту ситуацию ростом оптовых цен. Хотя для некоторых технических устройств таможенные сборы были отменены, снижение цен пока не наблюдается.
Напротив, рост спроса оказывает влияние на цены. По данным продавцов, цена на очистители воздуха в среднем увеличилась на 50 долларов США.
Повышение цен затронуло все категории товаров. Цены на увлажнители также выросли, при этом начальная стоимость компактных моделей составляет 60-70 тысяч сум.
Увлажнители, предназначенные для больших помещений, подорожали на 10-25 долларов США. Эта ситуация связана в основном с повышением цен со стороны поставщиков и интересом покупателей.
Отмена таможенных сборов пока не оказала значительного влияния на розничные цены. По словам продавцов, новые товары, освобожденные от таможенных платежей, еще не поступили на рынок.
Поэтому значительных изменений в ценах пока не наблюдается. По мнению специалистов, снижение цен потребует времени, так как продаются товары, ввезённые по старым таможенным правилам.
Из-за обострения проблемы качества воздуха в Ташкенте вырос спрос на очистители воздуха и увлажнители. 3 ноября столица вошла в тройку городов с самым загрязнённым воздухом в мире.
К середине ноября качество воздуха ухудшилось ещё больше, и эта ситуация продолжается до сих пор. В результате вырос спрос не только на климатическую технику, но и на защитные маски.
В аптеках стало сложно найти респираторные маски, а обычные медицинские маски не способны задерживать мелкую пыль. Жители города ищут различные способы уменьшить пыль в домашних условиях.