Aktrisa Aglaya Tarasova giyohvandlikda aybdor deb topildi
Moskva viloyati Domodedovo shahar sudi Rossiyada taniqli aktrisa Aglaya Tarasovani giyohvand moddalar kontrabandasi bo‘yicha aybdor deb topdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sud unga uch yil shartli qamoq jazosi tayinlab, 200 ming rubl miqdorida jarima belgiladi. Ushbu jinoiy ish Tel-Avivdan kelgan aktrisaning veypi ichidan 0,38 gramm gashish moyi topilishi bilan bog‘liq.
Sud jarayoni davomida Tarasovaga Rossiya Jinoyat kodeksining kontrabanda bo‘yicha moddasiga ko‘ra 3 yildan 7 yilgacha qamoq jazosi xavf solgan edi. Ammo prokuror aktrisani jamiyatdan ajratmasdan turib tuzatish mumkinligini ta’kidlab, unga yengilroq jazoni so‘radi.
Natijada sud nisbatan yumshoq qaror chiqardi. Sud majlisi yopiq tarzda o‘tkazildi.
Jarayonda aktrisaning himoyasi uchun taniqli san’atkorlar, jumladan Leonid Yarmolnik, Yevgeniy Siganov va Yuliya Snigir guvohlik berishdi. Shuningdek, Sergey Bezrukov va Yevgeniy Mironov kabi mashhur shaxslar ham aktrisa uchun yozma kafillik taqdim etgan.
Ular Tarasovani mas’uliyatli va mehnatsevar inson sifatida ta’riflab, suddan yengillik so‘rashdi. Sudda Aglaya Tarasova aybini tan oldi va bu voqeani katta xato deb atadi.
U veypni Isroilda tanishidan sovg‘a sifatida olganini va uning tarkibi qonuniy ekaniga ishonganini aytdi. U ushbu holatni o‘z hayotidagi og‘ir saboq deb baholadi.
Dastlabki tergov jarayonida sud unga uy qamog‘ini qo‘llamasdan, faqat internetdan foydalanishni cheklash va tungi vaqtlarda uydan chiqmaslik sharti bilan ehtiyot chorasi belgilagan edi. Aglaya Tarasova taniqli aktrisa Kseniya Rappoportning qizi bo‘lib, "Lyd" trilogiyasi, "Xolop-2" va "Besprinsipnye" kabi filmlardagi rollari bilan tanilgan.

Актриса Аглая Тарасова признана виновной в наркотиках
Суд города Домодедово Московской области признал известную в России актрису Аглаю Тарасову виновной в контрабанде наркотических веществ. Об этом сообщает Zamin.uz.
Суд назначил ей условное наказание на три года и штраф в размере 200 тысяч рублей. Это уголовное дело связано с обнаружением 0,38 грамма масла гашиша в вейпе актрисы, привезённом из Тель-Авива.
В ходе судебного процесса Тарасовой грозило от 3 до 7 лет лишения свободы по статье Уголовного кодекса России о контрабанде. Однако прокурор подчеркнул, что актрису можно исправить без изоляции от общества и ходатайствовал о более мягком наказании.
В результате суд вынес относительно мягкое решение. Заседание проходило в закрытом режиме.
В ходе процесса в защиту актрисы выступили известные деятели искусства, в том числе Леонид Ярмольник, Евгений Сиганов и Юлия Снигирь. Также такие известные личности, как Сергей Безруков и Евгений Миронов, предоставили письменные гарантии в поддержку актрисы.
Они охарактеризовали Тарасову как ответственного и трудолюбивого человека и просили суд смягчить наказание. На суде Аглая Тарасова признала свою вину и назвала произошедшее большой ошибкой.
Она заявила, что получила вейп в подарок от знакомого в Израиле и была уверена в законности его состава. Она оценила этот случай как серьёзный урок в своей жизни.
На первоначальном этапе расследования суд не применил к ней домашний арест, ограничившись запретом на использование интернета и выход из дома в ночное время. Аглая Тарасова — дочь известной актрисы Ксении Раппопорт, известна ролями в трилогии «Лид», фильмах «Холоп-2» и «Беспринципные».