Rossiyada migrantlarni harbiy xizmatga jalb qilish holatlari
Rossiyaning ayrim hududlarida mehnat migrantlarini harbiy xizmatga jalb qilishning yangi usullari qo‘llanilayotgani haqida xabarlar tarqalmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, Rostov shahrida patent rasmiylashtirish jarayonida ayrim migrantlardan harbiy xizmatga rozilik bildirish mazmunidagi hujjatlarga imzo qo‘ydirishga urinish holatlari kuzatilgan. Kun.uz nashriga murojaat qilgan yurtdoshimizning so‘zlariga ko‘ra, u patentni yangilash uchun murojaat qilganida, hujjatlar orasida urushga chaqiruvga oid qog‘ozlar ham bo‘lgan.
Undan Rossiya Qurolli Kuchlari bilan shartnoma tuzish tartibi bilan tanishganini tasdiqlashni talab qilishgan. Fuqaro bu talabni rad etganida, unga bosim o‘tkazilib, ro‘yxatdan o‘tkazilmasligi bilan qo‘rqitishgan.
Bu kabi holatlar migrantlarning huquqlarini buzishga yo‘naltirilgan noqonuniy amaliyotlardan dalolat beradi. Afsuski, ko‘plab muhojirlar hujjatlarni sinchiklab o‘qimasdan yoki rus tilini yetarli darajada bilmasdan turib imzo qo‘yib yuborishadi.
Natijada, ular bilmasdan harbiy xizmatga rozilik bildirgan holatga tushib qolishlari mumkin. Shuni ta’kidlash joizki, migratsiya markazlarining bunday bosim o‘tkazishi qonuniy asosga ega emas.
Harbiy xizmatga oid hujjatlar patent olish jarayonining bir qismi hisoblanmaydi. Yurtdoshlarimizga har bir hujjatni diqqat bilan o‘qib chiqish, shoshilinch qaror qabul qilmaslik va bunday holatlarda huquqni muhofaza qilish organlari yoki Konsullikka murojaat qilish tavsiya etiladi.

Примеры призыва мигрантов на военную службу в России
Появляются сообщения о применении новых методов призыва трудовых мигрантов на военную службу в некоторых регионах России. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, в Ростове при оформлении патента наблюдаются случаи попыток заставить некоторых мигрантов подписывать документы с согласием на военную службу. По словам нашего соотечественника, обратившегося в издание Kun.uz, когда он обращался за продлением патента, среди документов были также бумаги, связанные с призывом на войну.
У него требовали подтвердить, что он ознакомлен с порядком заключения контракта с Вооружёнными силами России. Когда гражданин отказался выполнить это требование, на него оказывали давление и угрожали отказом в регистрации.
Подобные случаи свидетельствуют о незаконных действиях, направленных на нарушение прав мигрантов. К сожалению, многие мигранты подписывают документы, не читая их внимательно или не владея русским языком в достаточной мере.
В результате они могут оказаться в ситуации, когда без ведома дали согласие на военную службу. Следует подчеркнуть, что давление со стороны миграционных центров не имеет законных оснований.
Документы, связанные с военной службой, не являются частью процесса получения патента. Нашим соотечественникам рекомендуется внимательно читать каждый документ, не принимать поспешных решений и в подобных случаях обращаться в правоохранительные органы или консульство.