Jakarta dunyoning eng zich shahri deb topildi
Indoneziya poytaxti Jakarta dunyoning eng zich aholi yashaydigan shaharlari reytingida birinchi o‘ringa chiqdi va Tokioni ortda qoldirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) ma’lumotlariga ko‘ra, Jakarta metropolisida 42 million kishi istiqomat qiladi. Reytingda ikkinchi o‘rinni 37 million aholiga ega bo‘lgan Bangladesh poytaxti Dakka egalladi.
Uchinchi o‘rinda esa 33 million aholisi bilan Tokio joylashgan. Eslatib o‘tish joizki, 2018 yilgi hisobotda Tokio birinchi o‘rinda bo‘lgan edi.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 1950 yilda dunyo aholisining taxminan 20 foizi shaharlarda yashagan bo‘lsa, hozir bu ko‘rsatkich 50 foizga yetgan. Prognozlarga ko‘ra, 2050 yilgacha dunyo aholisi o‘sishining uchdan ikki qismi shaharlarda sodir bo‘lishi kutilmoqda.
Aholisi eng ko‘p bo‘lgan 10 ta shahar orasida Jakarta, Dakka, Tokio, Yangi Dehli, Shanxay, Guanchjou, Qohira, Manila, Kalkutta va Seul bor. Ulardan to‘qqiztasi Osiyo qit’asida joylashgan.
BMT Bosh kotibining iqtisodiy va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Li Junxiya shunday dedi: “Shaharlashuv zamonamizning muhim belgisidir. Agar bu jarayonni to‘g‘ri boshqarilsa, iqlim o‘zgarishi, iqtisodiy rivojlanish va ijtimoiy adolat kabi masalalarda yangi imkoniyatlar paydo bo‘lishi mumkin.”

Джакарта признан самым густонаселенным городом мира
Столица Индонезии Джакарта заняла первое место в рейтинге самых густонаселённых городов мира, опередив Токио. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Организации Объединённых Наций (ООН), в столичном регионе Джакарты проживает 42 миллиона человек. Второе место в рейтинге занял Дакка, столица Бангладеш, с населением в 37 миллионов человек.
Третье место занимает Токио с населением в 33 миллиона человек. Следует отметить, что в отчёте 2018 года Токио занимал первое место.
Согласно статистическим данным, в 1950 году около 20 процентов населения мира проживало в городах, а сейчас этот показатель достиг 50 процентов. По прогнозам, к 2050 году две трети прироста населения мира произойдёт в городах.
Среди десяти городов с наибольшим населением находятся Джакарта, Дакка, Токио, Нью-Дели, Шанхай, Гуанчжоу, Каир, Манила, Калькутта и Сеул. Девять из них расположены в Азии.
Заместитель Генерального секретаря ООН по экономическим и социальным вопросам Ли Чжунхуа заявил: «Урбанизация — важный признак нашего времени. Если этот процесс будет правильно управляться, могут появиться новые возможности в таких вопросах, как изменение климата, экономическое развитие и социальная справедливость.»