Germaniya Bundestagida Ukraina bo‘yicha keskin bahslar bo‘ldi
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni tugatish masalasi AQShning yangi takliflari sababli Germaniya Bundestagida ham muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
26-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan umumiy debatlarda 2026-yilgi byudjet loyihasi ko‘rib chiqildi, biroq asosiy e’tibor Ukrainaga yordam va Rossiya bilan munosabatlarga qaratildi. Bu masala siyosiy tortishuvlarga sabab bo‘ldi.
Muhokamalar muxolifatdagi "Muqobil Germaniya uchun" (AfD) partiyasi yetakchisi Alis Vaydelning chiqishi bilan boshlandi. U kansler Fridrix Mersni tanqid qilib, Donald Tramp sabab tinchlikka erishish imkoniyati borligini ta’kidladi.
Vaydel Ukrainaga moliyaviy yordam ko‘paytirilishini va Kiyevdagi korrupsion holatlarni keskin qoraladi. Partiya vakillari Rossiyadan arzon gaz va neft xarid qilishni tiklashni taklif qilishdi.
AfD rahbariyati Ukrainani Germaniyaning "o‘n yettinchi federal yeri" deb atash mumkin emasligini ta’kidladi. Kansler Fridrix Mers esa Rossiya-Ukraina urushini Yevropa tinchligi va erkinligini saqlash masalasi deb atadi.
U urushni to‘xtatish uchun taslim bo‘lish yo‘lini qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidladi. Mersning fikricha, barqaror tinchlik Ukraina va Yevropa davlatlarining roziligisiz amalga oshirilmasligi lozim.
Shu bilan birga, u Kiyevga har tomonlama yordam ko‘rsatishda davom etishga va’da berdi. "Yashillar" partiyasi yetakchisi Britta Xasselman esa o‘z nutqida Ukrainadagi insoniy fojialarga e’tibor qaratdi.
U Rossiya aktivlarini muzlatib, ularni Ukraina ehtiyojlari uchun ishlatishni taklif qildi. Biroq bu masala Belgiyaning qarshiligi sababli yechimini topmagan.
Xasselman, shuningdek, Ukrainaga yordamni to‘xtatish urushni yanada cho‘zishi mumkinligini qayd etdi. Debatlar davomida turli siyosiy kuchlar o‘z pozitsiyalarini ta’kidlab, Germaniyaning Ukrainaga yordam ko‘rsatishda davom etishi yoki bu masalada boshqa yo‘llarni o‘rganishi kerakligi borasida keskin bahs yuritishdi.

В Бундестаге Германии произошли острые дебаты по Украине
Вопрос о прекращении войны между Россией и Украиной обсуждался также в Бундестаге Германии из-за новых предложений США. Об этом сообщает Zamin.uz.
На общих дебатах, состоявшихся 26 ноября, рассматривался проект бюджета на 2026 год, однако основное внимание было уделено помощи Украине и отношениям с Россией. Этот вопрос вызвал политические споры.
Обсуждения начались с выступления лидера оппозиционной партии "Альтернатива для Германии" (AfD) Алисы Вайдель. Она критиковала канцлера Фридриха Мерса и подчеркнула, что благодаря Дональду Трампу есть возможность достичь мира.
Вайдель резко осудила увеличение финансовой помощи Украине и коррупционные случаи в Киеве. Представители партии предложили возобновить закупки дешевого газа и нефти у России.
Руководство AfD подчеркнуло, что Украину нельзя называть "семнадцатой федеральной землей" Германии. Канцлер Фридрих Мерс назвал войну между Россией и Украиной вопросом сохранения мира и свободы в Европе.
Он подчеркнул, что путь капитуляции для прекращения войны неприемлем. По мнению Мерса, устойчивый мир не может быть достигнут без согласия Украины и европейских государств.
Вместе с тем он пообещал продолжать всестороннюю помощь Киеву. Лидер партии "Зеленые" Бритта Хассельман в своей речи обратила внимание на гуманитарные трагедии в Украине.
Она предложила заморозить российские активы и использовать их для нужд Украины. Однако этот вопрос не был решен из-за сопротивления Бельгии.
Хассельман также отметила, что прекращение помощи Украине может привести к дальнейшему затягиванию войны. В ходе дебатов различные политические силы подчеркнули свои позиции и вели острые споры о том, должна ли Германия продолжать помогать Украине или изучить другие пути в этом вопросе.