O‘zbekiston va Bangladesh hamkorlikni rivojlantirishga kelishdi
O‘zbekistonning Bangladeshdagi elchisi Sardor Rustamboyev o‘zining ishonch yorlig‘ini Bangladesh prezidenti Muhammad Shahabuddinga topshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv davomida prezident Shahabuddin O‘zbekistonga Markaziy Osiyodagi asosiy hamkor va ishonchli do‘st sifatida qarashini alohida ta’kidladi. Muloqot chog‘ida ikki davlat o‘rtasidagi savdo va investitsiyalar sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, Bangladesh tomonidan tekstil, farmatsevtika va charm sanoatida hamkorlik qilishga tayyorlik bildirildi. Shuningdek, tomonlar turizm va oliy ta’lim sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlash borasida kelishuvga erishdilar.
Prezident Shahabuddin O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, ular mamlakatning xalqaro miqyosdagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta’kidladi. Uchrashuv ochiq va do‘stona ruhda o‘tdi.

Узбекистан и Бангладеш договорились развивать сотрудничество
Посол Узбекистана в Бангладеше Сардор Рустамбоев вручил верительную грамоту президенту Бангладеш Мухаммаду Шахабуддину. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время встречи президент Шахабуддин особо подчеркнул, что рассматривает Узбекистан как основного партнера и надежного друга в Центральной Азии. В ходе диалога обсуждались вопросы развития сотрудничества в области торговли и инвестиций между двумя странами.
В частности, Бангладеш выразил готовность к сотрудничеству в текстильной, фармацевтической и кожевенной промышленности. Также стороны договорились укреплять сотрудничество в сферах туризма и высшего образования.
Президент Шахабуддин высоко оценил проводимые в Узбекистане реформы, отметив, что они способствуют укреплению международного положения страны. Встреча прошла в открытой и дружеской атмосфере.