Yevropa Ittifoqi ijtimoiy tarmoqlar uchun yosh chegarasini belgilaydi
Ushbu hujjat voyaga yetmaganlarni raqamli makonning salbiy ta’siridan himoya qilishga qaratilgan muhim tashabbus hisoblanadi. Rezolyutsiyaga ko‘ra, 16 yoshdan oshgan shaxslar platformalarda mustaqil ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.
13 yoshdan 16 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar esa ota-onasining yozma roziligi asosida foydalanishi mumkin bo‘ladi. 13 yoshgacha bo‘lgan bolalarga esa ushbu platformalardan foydalanish taqiqlanadi.
Yevropa parlamenti bu choralarning asosiy maqsadi o‘smirlar orasida ekran vaqtining ortishi natijasida yuzaga kelayotgan muammolarni kamaytirish ekanligini ta’kidladi. Bunga raqamli qaramlik, xavotir, uyqu buzilishi va diqqatni jamlashdagi qiyinchiliklar kiradi.
Hujjat tavsiyaviy xarakterga ega bo‘lib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri qonunchilikni joriy etmaydi. Ammo Daniya, Fransiya, Germaniya va Niderlandiya kabi qator davlatlar ushbu yosh chegarasini amalda qo‘llashga tayyor ekanini bildirgan.
Masalan, Avstraliyada minimal yosh chegarasi allaqachon 16 sifatida belgilangan. Yirik texnologiya kompaniyalari bu masalaga ehtiyotkorlik bilan yondashmoqda.
Meta va TikTok kabi kompaniyalar regulyatorlar bilan hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini ma’lum qildi. Shu bilan birga, yoshni majburiy tasdiqlash texnologik jihatdan katta o‘zgarishlarni talab qilishi mumkinligi haqida ogohlantirildi.
Rezolyutsiyada, shuningdek, cheksiz skroll qilish va tajovuzkor tavsiya algoritmlari kabi qaramlikni kuchaytiruvchi mexanizmlarni cheklash ham taklif qilingan.

Европейский союз устанавливает возрастной предел для социальных сетей
26 ноября Европейский парламент принял резолюцию, рекомендующую странам-членам Европейского союза установить единый возрастной порог для использования социальных сетей, видеоплатформ и сервисов искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот документ является важной инициативой, направленной на защиту несовершеннолетних от негативного воздействия цифрового пространства. Согласно резолюции, лица старше 16 лет могут самостоятельно регистрироваться на платформах.
Подростки в возрасте от 13 до 16 лет смогут пользоваться ими при письменном согласии родителей. Детям младше 13 лет использование таких платформ запрещено.
Европейский парламент подчеркнул, что основная цель этих мер — снизить проблемы, возникающие у подростков из-за увеличения времени, проводимого перед экраном. К ним относятся цифровая зависимость, тревожность, нарушения сна и трудности с концентрацией внимания.
Документ носит рекомендательный характер и не вводит прямое законодательство. Однако ряд стран, таких как Дания, Франция, Германия и Нидерланды, заявили о готовности применять этот возрастной порог на практике.
Например, в Австралии минимальный возраст уже установлен на уровне 16 лет. Крупные технологические компании подходят к этому вопросу с осторожностью.
Компании Meta и TikTok заявили о готовности сотрудничать с регуляторами. При этом было отмечено, что обязательное подтверждение возраста может потребовать значительных технологических изменений.
В резолюции также предложено ограничить механизмы, усиливающие зависимость, такие как бесконечная прокрутка и агрессивные алгоритмы рекомендаций.