Putin: AQSH sanksiyalari kutilmagan qaror bo‘ldi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Qo‘shma Shtatlar tomonidan “LUKOYL” va “Rosneft” kabi yirik neft kompaniyalariga qarshi keskin sanksiyalar joriy etilganini kutilmagan holat deb atadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bu qarorni izohlash qiyin, chunki Moskva va Vashington o‘rtasida so‘nggi yillarda jiddiy ziddiyat yoki to‘qnashuvlar kuzatilmagan. Putin mazkur fikrlarni Qirg‘izistonga tashrifi davomida o‘tkazilgan matbuot anjumanida bildirdi.
U Ankorijdagi muzokaralar chog‘ida ikki davlat xavfsizlik masalalarida muayyan kelishuvlarga erishish mumkinligi haqida umid bildirganini eslatib o‘tdi. “Muzokaralar davomida o‘zaro tushunish nuqtasiga erishgandek edik.
Ammo birdaniga, hech qanday ogohlantirishsiz, Qo‘shma Shtatlar sanksiyalarni e’lon qildi. Bu qaror men uchun ham tushunarsiz bo‘ldi”, — dedi u.
Oktyabr oyida AQSH Moliya vazirligi “LUKOYL” va “Rosneft” hamda ularga tegishli sho‘ba korxonalarga qarshi keng qamrovli cheklovlar joriy etdi. Bu sanksiyalar kompaniyalarning AQSHdagi barcha aktivlarini muzlatishni va Amerika kompaniya hamda shaxslariga ular bilan har qanday biznes aloqalarini taqiqlashni o‘z ichiga oladi.
Sanksiyalar e’lon qilinganidan so‘ng, “LUKOYL” xorijdagi aktivlarini sotish uchun xaridorlar qidirayotganini ma’lum qildi. Shu bilan birga, Rossiyaning “Urals” nefti narxi “Brent”ga nisbatan 23 foizga pasaygani qayd etildi.
Bu esa sanksiyalar ta’siri va bozordagi beqarorlikni ko‘rsatmoqda. Mutaxassislarning fikricha, AQSHning bu harakati geosiyosiy jarayonlarda yangi bosqichni boshlab berishi va Moskva–Vashington munosabatlarida yanada jiddiy sovuqlikka olib kelishi mumkin.

Путин: Санкции США стали неожиданным решением
Президент России Владимир Путин назвал резкие санкции, введённые Соединёнными Штатами против крупных нефтяных компаний, таких как «ЛУКОЙЛ» и «Роснефть», неожиданным решением. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, трудно объяснить это решение, поскольку в последние годы между Москвой и Вашингтоном не наблюдалось серьёзных конфликтов или столкновений. Путин высказал эти мысли на пресс-конференции во время своего визита в Кыргызстан.
Он напомнил, что во время переговоров в Анкоридже выразил надежду на достижение определённых соглашений по вопросам безопасности между двумя странами. «Во время переговоров казалось, что мы достигли точки взаимопонимания.
Но вдруг, без какого-либо предупреждения, Соединённые Штаты объявили санкции. Это решение было непонятно и для меня», — сказал он.
В октябре Министерство финансов США ввело широкие ограничения против «ЛУКОЙЛа», «Роснефти» и их дочерних компаний. Эти санкции включают заморозку всех активов компаний в США и запрет американским компаниям и лицам вести с ними какой-либо бизнес.
После объявления санкций «ЛУКОЙЛ» сообщил о поиске покупателей для продажи своих зарубежных активов. При этом отмечено, что цена российской нефти «Уралс» снизилась на 23% по сравнению с «Брент».
Это демонстрирует влияние санкций и нестабильность на рынке. По мнению экспертов, действия США могут ознаменовать новый этап в геополитических процессах и привести к ещё более серьёзному охлаждению отношений между Москвой и Вашингтоном.