Shimoliy Koreyada rus tili majburiy fan bo‘ldi
Shimoliy Koreyada ta’lim tizimida joriy yildan boshlab muhim o‘zgarish amalga kiritildi: rus tili 4-sinfdan boshlab barcha maktablarda majburiy fan sifatida o‘qitila boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya tabiiy resurslar va atrof-muhit vaziri Aleksandr Kozlov ma’lum qildi. U Rossiya va Shimoliy Koreya o‘rtasidagi hukumatlararo komissiya raisi sifatida 27-noyabr kuni Moskvada bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda mazkur yangilikni e’lon qildi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, rus tilini o‘qitishni erta yoshdan joriy etish ikki davlat o‘rtasidagi ta’limiy hamkorlikning yangi bosqichga ko‘tarilganini ko‘rsatadi. Rossiyada ham koreys tiliga qiziqish ortib bormoqda.
Bugungi kunda mamlakatda 3 mingdan ortiq maktab o‘quvchisi koreys tilini o‘rganmoqda, ularning aksariyati bu tilni ikkinchi yoki uchinchi xorijiy til sifatida tanlagan. Aleksandr Kozlovning ta’kidlashicha, ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik maktab ta’limidan tashqari boshqa sohalarda ham rivojlanmoqda.
Kadrlar malakasini oshirish va mutaxassislarni qayta tayyorlash bo‘yicha qo‘shma dasturlar amalga oshirilayotgani aytib o‘tildi. Bank ishi, energetika, tibbiyot va geologiya kabi sohalarda maxsus o‘quv kurslari tashkil etilgan.
Masalan, 2025-yilda Shimoliy Koreyadan 29 nafar geolog Rossiyadagi muassasalarda amaliyot va o‘quv dasturlarini muvaffaqiyatli tamomlagan. Shimoliy Koreyada rus tili uzoq yillardan beri mashhur xorijiy tillardan biri hisoblanadi.
Hozirda mamlakatda 600 dan ortiq fuqaro rus tilini professional darajada o‘rganmoqda. Majburiy fan sifatida kiritilishi bu tilga bo‘lgan qiziqish va ehtiyojni yanada oshirishi kutilmoqda.
Hukumatlararo komissiya ma’lumotiga ko‘ra, 2024/25 o‘quv yilida Shimoliy Koreyaning 96 nafar talabasiga Rossiya oliygohlarida ta’lim olish uchun imkoniyat berilgan. Ular asosan Uzoq Sharq Federal universiteti, Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti va Rossiya xalqlar do‘stligi universitetini tanlagan.
Shu bilan birga, Rossiyada ham koreys tilini o‘rganishga qiziqish sezilarli darajada oshgan. Ayni paytda 300 ga yaqin rossiyalik talaba koreys tilini chuqur o‘rganmoqda.
Xulosa qilib aytganda, Shimoliy Koreyada rus tilining majburiy fan sifatida joriy etilishi ikki davlat o‘rtasidagi strategik hamkorlik va madaniy aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi. Bu jarayon kelgusida yangi yo‘nalishlar bilan boyishi kutilmoqda.

В Северной Корее русский язык стал обязательным предметом
В системе образования Северной Кореи с этого года произошли важные изменения: русский язык стал обязательным предметом во всех школах, начиная с 4-го класса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил министр природных ресурсов и экологии России Александр Козлов. В качестве председателя российско-северокорейской межправительственной комиссии он объявил эту новость на заседании, которое состоялось 27 ноября в Москве.
По словам министра, введение изучения русского языка с раннего возраста свидетельствует о выходе образовательного сотрудничества между двумя странами на новый уровень. В России также растет интерес к корейскому языку.
В настоящее время в стране более 3 тысяч школьников изучают корейский язык, большинство из которых выбрали его в качестве второго или третьего иностранного языка. Александр Козлов подчеркнул, что сотрудничество между двумя странами развивается не только в сфере школьного образования.
Реализуются совместные программы повышения квалификации и переподготовки специалистов. Организованы специальные учебные курсы в таких областях, как банковское дело, энергетика, медицина и геология.
Например, в 2025 году 29 геологов из Северной Кореи успешно прошли практику и учебные программы в российских учреждениях. В Северной Корее русский язык считается одним из популярных иностранных языков на протяжении многих лет.
В настоящее время более 600 граждан страны изучают русский язык на профессиональном уровне. Введение его в качестве обязательного предмета ожидается, что повысит интерес и потребность в этом языке.
По данным межправительственной комиссии, в учебном году 2024/25 96 студентов из Северной Кореи получили возможность обучаться в российских вузах. Они в основном выбрали Дальневосточный федеральный университет, Московский государственный институт международных отношений и Российский университет дружбы народов.
В то же время в России значительно возрос интерес к изучению корейского языка. В настоящее время около 300 российских студентов углубленно изучают корейский язык.
Подводя итог, введение русского языка в Северной Корее в качестве обязательного предмета способствует дальнейшему развитию стратегического сотрудничества и культурных связей между двумя странами. Ожидается, что этот процесс в будущем обогатится новыми направлениями.