AQShda o‘zbekistonlik haydovchilarga tekshiruvlar kuchaytirildi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi AQShda yashayotgan fuqarolarga murojaat qilib, mamlakatda migratsiya tekshiruvlari kuchaytirilgani haqida ogohlantirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tekshiruvlar asosan yuk mashinalari haydovchilariga qaratilib, ularning hujjatlari, ingliz tilini bilish darajasi hamda ishga ruxsatnoma mavjudligi sinchiklab tekshirilmoqda. Nazoratning kuchaytirilishi AQShning noqonuniy migratsiyaga qarshi kurash strategiyasi va terrorizm xavfi bilan bog‘liq choralari doirasida amalga oshirilmoqda.
Avvalroq AQSh hukumati O‘zbekiston fuqarosi Axror Bozorovni hibsga olgan edi. U O‘zbekistonda jihod targ‘iboti bilan bog‘liq gumonlar asosida qidiruvda bo‘lgan.
Bozorov Kansas shtatida qo‘lga olingan bo‘lib, tijoriy haydovchilik guvohnomasi va ishga ruxsatnomaga ega bo‘lgan. Shu munosabat bilan Tashqi ishlar vazirligi AQShda yashayotgan vatandoshlarni barcha hujjatlari va migratsion maqomlarining qonuniyligini tekshirishga chaqirdi.
Shuningdek, shubhali yoki murakkab vaziyatlarda AQShdagi O‘zbekiston elchixonasi va konsulliklariga darhol murojaat qilish zarurligi ta’kidlandi.

В США ужесточены проверки узбекских водителей
Министерство иностранных дел Узбекистана обратилось к гражданам, проживающим в США, с предупреждением о том, что в стране усилены миграционные проверки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти проверки в основном направлены на водителей грузовиков, тщательно проверяются их документы, уровень владения английским языком, а также наличие разрешения на работу. Усиление контроля проводится в рамках стратегии США по борьбе с незаконной миграцией и мер, связанных с угрозой терроризма.
Ранее правительство США арестовало гражданина Узбекистана Ахрора Бозорова. Он находился в розыске по подозрению в пропаганде джихада в Узбекистане.
Бозоров был задержан в штате Канзас, имел коммерческое водительское удостоверение и разрешение на работу. В связи с этим Министерство иностранных дел призвало соотечественников, проживающих в США, проверить законность всех своих документов и миграционного статуса.
Также было подчеркнуто, что в случае подозрительных или сложных ситуаций необходимо незамедлительно обращаться в посольство и консульства Узбекистана в США.