Markaziy Osiyoda biologik xilma-xillik xavf ostida ekani Samarqandda o‘tkazilgan CITESning 20-konferensiyasida ekspertlar tomonidan muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ekotizimlarning buzilishi mintaqa davlatlarining ijtimoiy va iqtisodiy barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Konferensiyada kamyob hayvon va o‘simlik turlarini kuzatish jarayonlarini raqamlashtirish masalasi muhim mavzulardan biri sifatida ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, Afg‘oniston bilan chegaradosh hududlarda yuzaga kelayotgan ekologik xatarlar va iqtisodiyotning uglerod chiqindilarini kamaytirishga qaratilgan choralarning biologik xilma-xillikni saqlashdagi o‘rni haqida ham keng fikr almashildi. Tadbir ishtirokchilari ekologik xavfsizlikni ta’minlashda mintaqaviy hamkorlikning muhimligini qayd etishdi.

Биоразнообразие в Центральной Азии под угрозой
В Центральной Азии биологическое разнообразие находится под угрозой, что обсуждалось экспертами на 20-й конференции CITES, проходившей в Самарканде. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам специалистов, нарушение экосистем негативно влияет на социальную и экономическую стабильность стран региона. На конференции одним из важных вопросов стало цифровое отслеживание редких видов животных и растений.
Также широко обсуждались экологические риски в приграничных с Афганистаном районах и роль мер по сокращению углеродных выбросов экономики в сохранении биологического разнообразия. Участники мероприятия отметили важность регионального сотрудничества для обеспечения экологической безопасности.
Они подчеркнули необходимость усиления международных усилий в этом направлении. Совместные действия имеют большое значение для обеспечения экологической устойчивости в регионе.