Donald Tramp ma’muriyatining yangi rejasi jahon siyosatida katta shov-shuvga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Telegraph nashrining xabariga ko‘ra, AQSh sobiq prezidenti Donald Trampning ma’muriyati Rossiyani sulhga ko‘ndirish maqsadida Qrim va Ukrainadagi boshqa bosib olingan hududlarni Rossiya tarkibida tan olishni taklif qilishi mumkin. Ushbu masala yuzasidan Trampning maxsus vakili Stiv Uitkoff va kuyovi Jared Kushner Moskvaga yuborilayotgani aytilmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh Yevropa davlatlarining pozitsiyalariga kamroq e’tibor qaratmoqda. Vladimir Putin ham yaqinda bu borada o‘z fikrini bildirgan edi.
Unga ko‘ra, Vashington Qrim, Donetsk va Lugansk viloyatlarini Rossiya hududi sifatida qonuniy tan olishi tinchlik muzokaralarining muhim sharti bo‘lishi mumkin. Stiv Uitkoff va Kirill Dmitriyev hamkorligida ishlab chiqilgan dastlabki tinchlik rejasida AQShning Qrim va Donbass ustidan Rossiya suverenitetini amalda tan olishi haqidagi band ham mavjud edi.
Ushbu hujjatga bir qancha tuzatishlar kiritilgan bo‘lsa-da, bosib olingan hududlarni Rossiyaga tegishli deb tan olish rejasi Oq uyning strategiyasining muhim qismi bo‘lib qolayotgani qayd etilgan. Ammo bu reja Kiyevni mazkur nazoratni tan olishga majbur qilmasligi ta’kidlangan.
Biroq, Yevropa parlamenti bu rejaga keskin qarshilik bildirdi. Kecha qabul qilingan rezolyutsiyada Yevropa davlatlari Ukrainadagi bosib olingan hududlarni hech qachon tan olmasligi aniq qayd etildi.
Yevroparlament Trampning tinchlik rejasi sulhga erishishga faqat to‘sqinlik qilayotganini ta’kidladi. Ushbu holat G‘arb davlatlari o‘rtasidagi geosiyosiy taranglikning kuchayib borayotganidan dalolat bermoqda.

План Трампа: предложение признать Крым Россией
Новый план администрации Дональда Трампа вызывает большой резонанс в мировой политике. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Telegraph, администрация бывшего президента США Дональда Трампа может предложить признать Крым и другие оккупированные территории на Украине частью России с целью убедить Россию пойти на мир. Сообщается, что специальный представитель Трампа Стив Уиткофф и его зять Джаред Кушнер направляются в Москву по этому вопросу.
Согласно данным, США уделяют меньше внимания позициям европейских стран. Владимир Путин недавно также высказался по этому поводу.
По его словам, законное признание Вашингтоном Крыма, Донецкой и Луганской областей как территории России может стать важным условием мирных переговоров. В первоначальном плане мира, разработанном в сотрудничестве Стива Уиткоффа и Кирилла Дмитриева, также содержался пункт о фактическом признании суверенитета России над Крымом и Донбассом.
Хотя в этот документ были внесены некоторые поправки, план признания оккупированных территорий частью России остается важной частью стратегии Белого дома. Однако подчеркивается, что этот план не заставит Киев признать данный контроль.
Тем не менее, Европейский парламент резко выступил против этого плана. В резолюции, принятой вчера, четко указано, что европейские страны никогда не признают оккупированные территории на Украине.
Европарламент подчеркнул, что план Трампа по миру лишь препятствует достижению мира. Эта ситуация свидетельствует о нарастании геополитической напряженности между западными странами.