Kuyov va kelin nizosi sudgacha yetib bordi
Qozog‘istonda qaynopasiga ta’zim qilishdan bosh tortgan kelin bilan bog‘liq oilaviy nizo sudgacha yetib bordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mahalliy manbalar xabar berdi. Hodisa to‘y marosimi davomida sodir bo‘lgan.
Kuyov kelinchakdan urf-odatga muvofiq o‘z opasiga ta’zim qilishni so‘ragan. Ammo kelin bu talabni bajarishdan bosh tortgan.
Bu holat marosimdan keyin oilaviy munosabatlarni yanada murakkablashtirgan. Kuyov ayolini haqoratli so‘zlar bilan so‘kib, vaziyatni keskinlashtirgan.
Kelishmovchilik natijasida masala Jambil viloyati Juali tumani sudiga yetib borgan. Sud jarayonida ayol turmush o‘rtog‘i nafaqat uni haqorat qilganini, balki qaynonasiga qo‘pol tarzda “qizingizni olib ketinglar” deb aytganini ma’lum qilgan.
Sud majlisida erkak o‘z xatti-harakatlarini tan olib, xotinidan uzr so‘radi va nizoni mediatsiya orqali hal qilishni taklif etdi. Jabrlanuvchi ayol ham yarashishga rozi bo‘ldi.
Natijada tomonlar o‘zaro kelishuvga erishdi va sud ish yuritishni to‘xtatdi. Hozircha sud qarori qonuniy kuchga kirmagan.

Жених и невеста спор дошёл до суда
В Казахстане семейный конфликт, связанный с невесткой, отказавшейся поклониться свекрови, дошел до суда. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили местные источники. Событие произошло во время свадебной церемонии.
Жених попросил невестку в соответствии с традицией поклониться своей сестре. Однако невестка отказалась выполнить эту просьбу.
Этот инцидент после церемонии усложнил семейные отношения. Жених оскорблял жену грубыми словами, обостряя ситуацию.
В результате разногласий дело дошло до суда Жуалийского района Жамбылской области. В ходе судебного процесса женщина заявила, что супруг не только оскорблял ее, но и грубо сказал свекрови: «Заберите вашу дочь».
На судебном заседании мужчина признал свои действия, извинился перед женой и предложил разрешить конфликт через медиацию. Пострадавшая женщина также согласилась на примирение.
В итоге стороны достигли взаимного соглашения, и суд прекратил производство по делу. Пока судебное решение не вступило в законную силу.