Rossiyada migrantlar uchun viza rejimi taklif qilindi
Rossiyadagi "Adolatli Rossiya — Haqiqat uchun" partiyasi rahbari Sergey Mironov mamlakatda migratsiya masalalari jiddiy muammoga aylanganini ta’kidlab, bu borada qat’iy choralar ko‘rish zarurligini ilgari surdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Siyosatchi "Rossiya 24" telekanali orqali chiqishida migrantlarga nisbatan uchta asosiy taklifni bildirdi. Ushbu takliflar orasida Markaziy Osiyo davlatlari bilan viza rejimini joriy etish masalasi ham bor.
Mironovning fikricha, Rossiyaning ayrim hududlarida mahalliy aholi o‘z yashash joylarini tark etishga majbur bo‘lmoqda. U bu holatni "kelgindilarning hududni egallashi va o‘z urf-odatlariga ko‘ra yashashi" bilan izohladi.
Siyosatchi migrantlarning Rossiya qonunlariga amal qilmayotganini tanqid qilib, vaziyatni o‘ta jiddiy deb baholadi va qat’iy choralar ko‘rishni talab qildi. Mironovning birinchi taklifi migrantlar uchun patent tizimidan voz kechib, rotatsiya usuliga o‘tishdir.
Ya’ni, ishchilar shaharlarda emas, balki qurilish maydonlarida yashash joylari bilan ta’minlanishi kerak. Bu tamoyil "keldi – ishladi – ketdi" tartibiga asoslanadi.
Ikkinchi taklif esa migrant jinoyat sodir etsa, nafaqat u, balki uning oila a’zolari va qarindoshlari ham mamlakatdan chiqarib yuborilishi kerakligini nazarda tutadi. Bu jamoaviy jazolash mexanizmini joriy etish deganidir.
Uchinchi taklif Markaziy Osiyo davlatlari bilan viza rejimini joriy qilishdir. Mironov bu rejimni joriy etish masalasi muqarrar ekanini ta’kidladi.
Siyosatchi ilgari ham migratsiya oqimining ijtimoiy sohaga ortiqcha yuk bo‘layotgani haqida gapirgan. Uning fikricha, migrantlarning ko‘pchiligi ish uchun emas, balki shaxsiy va oilaviy sabablarga ko‘ra Rossiyaga kelmoqda.

В России предложен визовый режим для мигрантов
Лидер партии «Справедливая Россия — За правду» Сергей Миронов подчеркнул, что миграционные вопросы в стране стали серьёзной проблемой и предложил принять жёсткие меры в этом направлении. Об этом сообщает Zamin.uz.
Политик в своём выступлении на телеканале «Россия 24» озвучил три основных предложения по отношению к мигрантам. Среди этих предложений есть и вопрос введения визового режима с государствами Центральной Азии.
По мнению Миронова, в некоторых регионах России местные жители вынуждены покидать свои места жительства. Он объяснил это «захватом территорий приезжими и их жизнью по своим обычаям».
Политик критиковал мигрантов за несоблюдение российских законов, оценил ситуацию как крайне серьёзную и потребовал принять жёсткие меры. Первое предложение Миронова — отказаться от патентной системы для мигрантов и перейти на ротационный принцип.
То есть рабочие должны обеспечиваться жильём не в городах, а на строительных площадках. Этот принцип основан на порядке «пришёл – поработал – ушёл».
Второе предложение предусматривает, что если мигрант совершит преступление, то из страны должны быть выдворены не только он, но и его члены семьи и родственники. Это означает введение механизма коллективного наказания.
Третье предложение — введение визового режима с государствами Центральной Азии. Миронов подчеркнул неизбежность введения этого режима.
Ранее политик уже говорил о том, что миграционный поток создаёт чрезмерную нагрузку на социальную сферу. По его мнению, большинство мигрантов приезжают в Россию не ради работы, а по личным и семейным причинам.