Tojikiston-Afg‘oniston chegarasida Xitoy fuqarolari halok bo‘ldi
Tojikiston va Afg‘oniston chegarasida yuz bergan qurolli hujum oqibatida uch nafar Xitoy fuqarosi halok bo‘ldi, yana biri yaralandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Xitoyning Tojikistondagi elchixonasi ma’lumotiga asoslanib, Reuters axborot agentligi xabar berdi. Fojia 26-noyabr kuni Afg‘onistonning janubi-g‘arbiy Xatlon viloyati yaqinida sodir bo‘lgan.
Tojikiston Tashqi ishlar vazirligining ma’lum qilishicha, halok bo‘lganlarning barchasi chegaradosh hududda faoliyat yurituvchi "Shahin SM" kompaniyasining xodimlari bo‘lgan. Hujum Afg‘oniston hududidan granatali dronlar yordamida amalga oshirilgani aytilmoqda.
Hujum ortida kim turgani hozircha noma’lum. Xitoy hukumati Dushanbeni voqeani tezkorlik bilan o‘rganishga chaqirdi va o‘z fuqarolarini darhol xavfsiz hududlarga ko‘chishni tavsiya qildi.
Afg‘oniston Tashqi ishlar vazirligi bu hodisani mintaqada beqarorlikni kuchaytirishga intilayotgan noma’lum guruhlarning ishi sifatida baholadi. Ular Tojikiston hukumati bilan to‘liq hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Mazkur hodisa Tojikiston-Afg‘oniston chegarasidagi xavfsizlik darajasi pasayib borayotganini va bu jarayonda xalqaro fuqarolar ham qurbon bo‘layotganini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Граждане Китая погибли на таджикско-афганской границе
В результате вооружённого нападения на таджикско-афганской границе погибли трое граждан Китая, ещё один получил ранения. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом, ссылаясь на данные посольства Китая в Таджикистане, сообщило информационное агентство Reuters. Трагедия произошла 26 ноября недалеко от юго-западной провинции Хатлон в Афганистане.
По данным Министерства иностранных дел Таджикистана, все погибшие были сотрудниками компании "Shahin SM", работающей в приграничном районе. Сообщается, что нападение было совершено с территории Афганистана с помощью гранатных дронов.
Пока неизвестно, кто стоит за этим нападением. Правительство Китая призвало Душанбе оперативно расследовать инцидент и рекомендовало своим гражданам немедленно переместиться в безопасные районы.
Министерство иностранных дел Афганистана оценило этот инцидент как действия неизвестных групп, стремящихся усилить нестабильность в регионе. Они заявили о полной готовности к сотрудничеству с правительством Таджикистана.
Этот инцидент вновь демонстрирует снижение уровня безопасности на таджикско-афганской границе и то, что в этом процессе страдают и международные граждане.