Bu haqda u o‘zining Telegram kanalida e’lon qildi. Prezident Vladimir Zelenskiy Yermakning iste’foga chiqish haqidagi arizasini qabul qilganini tasdiqladi.
U shuningdek, devonning yangi rahbari masalasi bo‘yicha tez orada maslahatlashuvlar o‘tkazilishini ma’lum qildi. Yermakning iste’fosi mamlakat energetika sohasidagi korrupsiya mojarosi fonida yuz berdi.
10-noyabr kuni Ukraina korrupsiyaga qarshi kurash organlari energetika sohasidagi noqonuniy sxema haqida xabar tarqatdi. Jinoyatchilar "Energoatom" kompaniyasi bilan bog‘liq kontragentlardan bosim o‘tkazib, shartnoma summasining 10-15 foizini qaytarib berishni talab qilgani aniqlangan.
Ushbu holat jamiyatda keskin e’tirozlarga sabab bo‘ldi. 28-noyabr kuni Andrey Yermakning uyida korrupsiya ishi bo‘yicha tintuvlar o‘tkazildi.
Ushbu jarayon mojaroni yanada kuchaytirdi va Yermak iste’fosiga olib keldi. Prezident devonining yangi rahbari kim bo‘lishi haqida yaqin kunlarda ma’lumot berilishi kutilmoqda.

Глава офиса президента Украины Ермак подал в отставку
Андрей Ермак ушел в отставку с поста руководителя Офиса президента Украины. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом он объявил в своем Telegram-канале. Президент Владимир Зеленский подтвердил принятие заявления Ермака об отставке.
Он также сообщил, что в ближайшее время будут проведены консультации по вопросу нового руководителя офиса. Отставка Ермака произошла на фоне коррупционного скандала в энергетическом секторе страны.
10 ноября антикоррупционные органы Украины распространили информацию о незаконной схеме в энергетической сфере. Было установлено, что преступники оказывали давление на контрагентов компании "Энергоатом", требуя возврата 10-15 процентов от суммы контрактов.
Этот случай вызвал резкое недовольство в обществе. 28 ноября в доме Андрея Ермака прошли обыски по делу о коррупции.
Этот процесс усугубил конфликт и привел к отставке Ермака. Ожидается, что в ближайшие дни будет объявлено, кто станет новым руководителем Офиса президента.