Rossiyada WhatsApp faoliyati cheklanishi mumkin
Agar platforma mahalliy qonunlarga to‘liq amal qilmasa, mamlakat hududida ishlashdan to‘xtashi mumkin. Bu haqda Rossiyaning aloqa va axborot texnologiyalari sohasida nazoratni amalga oshiruvchi federal xizmat – Roskomnadzor rasmiy ma’lumot berdi.
Roskomnadzorning ta’kidlashicha, messenjerga nisbatan cheklov choralari bosqichma-bosqich joriy etilmoqda. Sabab sifatida WhatsApp Rossiyada jinoyatlarning oldini olishga qaratilgan qonun talablarini bajarmayotgani ko‘rsatilgan.
Xususan, platforma terrorchilik faoliyatlarini tashkil qilish, jinoyatchilarni yollash va boshqa noqonuniy harakatlarda foydalanilayotgani qayd etilgan. Shu sababli Roskomnadzor messenjer faoliyatini nazoratga olib, cheklovlarni kuchaytirishga majbur bo‘lgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, cheklovlar bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda, bu esa foydalanuvchilarga boshqa ilovalarga o‘tish imkonini bermoqda. Agar WhatsApp Rossiya qonunlariga rioya qilishdan bosh tortsa, u to‘liq bloklanishi mumkin.
Avgust oyidan beri messenjerning qo‘ng‘iroqlar sifati yomonlashgani kuzatilgan. Oktyabr oyida esa Roskomnadzor WhatsApp faoliyatini qisman cheklashga kirishgan va bu qarorni jinoyatchilikka qarshi kurash zarurati bilan izohlagan.
28-noyabr kuni Moskva shahrida va boshqa hududlarda messenjer faoliyatida uzilishlar, xabar yuborishda kechikishlar va media fayllarni jo‘natishda qiyinchiliklar kuzatilgan. Hozirda WhatsApp Rossiyada eng ommabop messenjerlardan biri bo‘lib, Google Play ma’lumotlariga ko‘ra, “Aloqa” toifasidagi ilovalar orasida beshinchi o‘rinda turadi.
Mediascope tahlillariga ko‘ra, 2025-yil oktyabr oyida Rossiyada messenjerning auditoriyasi 96,2 million foydalanuvchini tashkil etgan, Telegram esa 91 million foydalanuvchiga ega bo‘lgan. WhatsApp’ning to‘liq bloklanishi haqidagi muhokamalar 2024-yildan buyon davom etmoqda.
Davlat Dumasi qo‘mitasi rahbari Sergey Boyarskiy o‘tgan yil dekabr oyida bu masalani mish-mish deb atagan va ehtiyotkorlik bilan yondashishni tavsiya qilgan edi.

В России может быть ограничена деятельность WhatsApp
В России складывается серьезная ситуация вокруг деятельности мессенджера WhatsApp. Об этом сообщает Zamin.uz.
Если платформа не будет полностью соблюдать местные законы, она может прекратить работу на территории страны. Об этом официально заявила Федеральная служба по надзору в сфере связи и информационных технологий России – Роскомнадзор.
По словам Роскомнадзора, ограничительные меры в отношении мессенджера вводятся поэтапно. В качестве причины указано несоблюдение WhatsApp требований закона, направленных на предотвращение преступлений в России.
В частности, отмечается, что платформа используется для организации террористической деятельности, найма преступников и других незаконных действий. По этой причине Роскомнадзор взял под контроль деятельность мессенджера и был вынужден усилить ограничения.
По данным, ограничения вводятся поэтапно, что дает пользователям возможность перейти на другие приложения. Если WhatsApp откажется соблюдать российские законы, он может быть полностью заблокирован.
С августа наблюдается ухудшение качества звонков в мессенджере. В октябре Роскомнадзор начал частично ограничивать деятельность WhatsApp, объясняя это необходимостью борьбы с преступностью.
28 ноября в Москве и других регионах были зафиксированы сбои в работе мессенджера, задержки при отправке сообщений и трудности с отправкой медиафайлов. В настоящее время WhatsApp является одним из самых популярных мессенджеров в России и занимает пятое место среди приложений категории «Связь» по данным Google Play.
Согласно анализу Mediascope, в октябре 2025 года аудитория мессенджера в России составила 96,2 миллиона пользователей, тогда как у Telegram – 91 миллион пользователей. Обсуждения полной блокировки WhatsApp продолжаются с 2024 года.
Глава комитета Государственной Думы Сергей Боярский в декабре прошлого года назвал этот вопрос слухами и рекомендовал подходить к нему с осторожностью.