Indoneziyaning Sumatra orolida kuchli yomg‘irlar oqibatida yuzaga kelgan suv toshqinlari va ko‘chkilar katta talafotlarga olib keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligining xabar berishicha, ushbu tabiiy ofat natijasida 174 kishi halok bo‘lgan. Indoneziya Tabiiy ofatlarni boshqarish agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, yuzlab odamlar bedarak yo‘qolgan.
Jakarta Post gazetasi esa 100 ga yaqin insonning hozirgacha topilmaganini ma’lum qilgan. Ofat tufayli ayrim hududlarda elektr energiyasi va aloqa vositalari ishdan chiqqan.
So‘nggi kunlarda kuchli yomg‘ir va suv toshqinlari nafaqat Indoneziyani, balki Janubi-Sharqiy Osiyoning boshqa davlatlarini ham qamrab olgan. Tribun News ma’lumotlariga ko‘ra, Tailandda 145 kishi halok bo‘lgan, ularning aksariyati Sonkxhlar provinsiyasida yashagan.
Shri-Lankada esa 56 kishi halok bo‘lib, yana 21 nafar odam bedarak yo‘qolgan. Malayziyada suv sathi 60–100 sm gacha ko‘tarilib, 21 mingdan ortiq aholi xavfsiz hududlarga ko‘chirilgan.
Mahalliy hukumatlar va xalqaro tashkilotlar tabiiy ofatdan zarar ko‘rgan aholiga yordam ko‘rsatish, yo‘qolganlarni qidirish va tiklash ishlarini davom ettirmoqda.

Наводнения в Индонезии унесли жизни 174 человек
Наводнения и оползни, вызванные сильными дождями на острове Суматра в Индонезии, привели к большим разрушениям. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Reuters, в результате этого стихийного бедствия погибло 174 человека. По информации Агентства по управлению стихийными бедствиями Индонезии, сотни людей числятся пропавшими без вести.
Газета Jakarta Post сообщила, что около 100 человек до сих пор не найдены. Из-за бедствия в некоторых районах отключилось электроснабжение и связь.
В последние дни сильные дожди и наводнения охватили не только Индонезию, но и другие страны Юго-Восточной Азии. По данным Tribun News, в Таиланде погибло 145 человек, большинство из которых проживали в провинции Сонгкхла.
В Шри-Ланке погибло 56 человек, ещё 21 числится пропавшим без вести. В Малайзии уровень воды поднялся на 60–100 см, более 21 тысячи человек были эвакуированы в безопасные районы.
Местные власти и международные организации продолжают оказывать помощь пострадавшему от стихийного бедствия населению, искать пропавших и проводить восстановительные работы.