Isroil G‘arbiy Sohilda tintuv, Livanga ultimatum berdi
**G‘arbiy Sohilda “aksilterror” amaliyoti** Isroil armiyasi G‘arbiy Sohilning Tubas, Tammun, Aqqaba va boshqa hududlarida keng qamrovli tintuv ishlarini olib bormoqda. Harbiy texnika va buldozerlar Tubasga olib boruvchi barcha yo‘llarni to‘sib qo‘ydi.
Shu bilan birga, "Apache" vertolyotlari havodan ogohlantiruvchi o‘qlar yog‘dirmoqda. G‘azoda urush boshlanganidan buyon G‘arbiy Sohilda halok bo‘lganlarning soni keskin oshdi.
So‘nggi ikki yil ichida Isroil kuchlari tomonidan mingdan ortiq falastinlikning hayoti yakun topdi. Isroil rasmiylari bu harakatni “aksilterror operatsiyasi” deb atayotgan bo‘lsa, HAMAS buni “etnik tozalash” siyosati sifatida baholamoqda.
**“Hizbulloh”ga qarshi ultimatum** 26-noyabr kuni Isroil mudofaa vaziri Yoav Galant Livandagi vaziyat bo‘yicha qat’iy bayonot berdi. Unga ko‘ra, agar "Hizbulloh" yil oxirigacha qurolsizlantirilmasa, Isroil Livan hududida harbiy amaliyotlarni kengaytirishga majbur bo‘ladi.
Avgust oyida AQSh ham Livan hukumatiga "Hizbulloh"ni qurolsizlantirish talabi bilan murojaat qilgan edi. Isroil rasmiylari guruhning Suriyadan yuzlab raketalarni yashirincha olib kirayotgani va o‘z kuchini tezda tiklayotganidan xavotirda.
**Guruhning strategik ustunligi** Tahlilchilarning fikricha, "Hizbulloh" o‘zining yer osti infratuzilmasi, tajribali qo‘mondonlik va Eronning doimiy qo‘llab-quvvatlashi tufayli mintaqada jiddiy kuch sifatida saqlanib qolmoqda. Bu esa Isroil va Livan o‘rtasidagi ziddiyatlarni yanada kuchaytirishi mumkin.

Израиль провел обыск на Западном берегу, Ливану предъявил ультиматум
**Антитеррористическая операция на Западном берегу** Армия Израиля проводит масштабные обыски в районах Тубас, Таммун, Аккаба и других на Западном берегу. Военная техника и бульдозеры перекрыли все дороги, ведущие в Тубас.
В то же время вертолёты "Апач" сбрасывают предупредительные выстрелы с воздуха. С начала войны в Газе число погибших на Западном берегу резко возросло.
За последние два года израильские силы лишили жизни более тысячи палестинцев. Израильские официальные лица называют эти действия «антитеррористической операцией», в то время как ХАМАС оценивает их как политику «этнической чистки».
**Ультиматум «Хизбалле»** 26 ноября министр обороны Израиля Йоав Галант сделал жёсткое заявление по ситуации в Ливане. По его словам, если «Хизбалле» не будет разоружена до конца года, Израиль будет вынужден расширить военные операции на территории Ливана.
В августе США также обратились к ливанскому правительству с требованием разоружить «Хизбалле». Израильские официальные лица обеспокоены тем, что группа тайно ввозит сотни ракет из Сирии и быстро восстанавливает свои силы.
**Стратегическое преимущество группы** По мнению аналитиков, «Хизбалле» сохраняет серьёзную силу в регионе благодаря своей подземной инфраструктуре, опытному командованию и постоянной поддержке Ирана. Это может ещё больше обострить конфликты между Израилем и Ливаном.