Mumbayda sotilgan qiz onasiga qaytarildi
Hindistonning Mumbay shahrida besh yoshli qiz qarindoshlari tomonidan pul evaziga sotib yuborilgani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Politsiya tezkor chora ko‘rib, qizni topdi va uni onasiga qaytarib berdi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, bolaning amakisi va xolasi uni begona shaxslarga sotgan.
Xaridorlar esa qizni yana qimmatroq narxda boshqa odamlarga sotishga uringan. Vaziyat haqida xabar tarqalgach, politsiya darhol surishtiruv ishlarini boshladi.
O‘tkazilgan maxsus operatsiyalar davomida odam savdosi bilan shug‘ullangan besh nafar shaxs qo‘lga olindi. Qiz tegishli organlar nazorati ostida xavfsiz tarzda onasiga topshirildi.
Hozirda ushbu ish yuzasidan surishtiruv ishlari davom etmoqda. Politsiya voqeaga aloqador boshqa shaxslarni aniqlash va mas’uliyatga tortish uchun izlanishlarni davom ettirmoqda.
Mazkur holat Hindistonda bolalar huquqlari himoyasi masalasiga jiddiy e’tibor qaratish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Мумбаи проданная девушка возвращена матери
В индийском городе Мумбаи стало известно, что пятилетнюю девочку продали родственники за деньги. Об этом сообщает Zamin.uz.
Полиция оперативно приняла меры, нашла девочку и вернула её матери. По данным следствия, дядя и тётя продали ребёнка посторонним лицам.
Покупатели пытались перепродать девочку другим людям по более высокой цене. После распространения информации о ситуации полиция немедленно начала расследование.
В ходе проведённых специальных операций были задержаны пять человек, занимавшихся торговлей людьми. Девочка была передана матери под контролем соответствующих органов в безопасных условиях.
В настоящее время продолжается расследование по данному делу. Полиция продолжает поиски других лиц, причастных к происшествию, для привлечения их к ответственности.