Indoneziyada suv toshqinlari 442 kishining umriga zomin bo‘ldi
Indoneziyada kuchli yomg‘ir va sel oqibatida yuzaga kelgan suv toshqinlari mamlakatga katta zarar yetkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasman ma’lum qilinishicha, tabiiy ofat natijasida kamida 442 nafar inson halok bo‘lgan. Favqulodda vaziyatlar bo‘yicha agentlikning xabar berishicha, hodisa asosan Sharqiy Indoneziya hududlarida, xususan Java va Sulavesi orollarida sodir bo‘lgan.
Suv toshqinlari natijasida yuzlab uylar vayron bo‘ldi, ko‘priklar qulab tushdi va aholi yashash joylari suv ostida qoldi. Ko‘plab avtomobil yo‘llari yopilib, transport harakati to‘xtab qoldi.
Hozircha o‘nlab insonlar bedarak yo‘qolgan deb e’lon qilinmoqda. Tabiiy ofat oqibatlarini bartaraf etish uchun minglab qutqaruvchilar va harbiylar jabrlangan hududlarda faoliyat olib bormoqda.
Hukumat tomonidan zarar ko‘rgan aholiga vaqtinchalik boshpana tayyorlangan. Shuningdek, Indoneziya hukumati xalqaro hamjamiyatdan yordam so‘rab murojaat qilgan.

Наводнения в Индонезии унесли жизни 442 человек
В Индонезии сильные дожди и наводнения, вызванные селями, нанесли стране большой ущерб. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официально сообщается, что в результате природной катастрофы погибло не менее 442 человек. По данным агентства по чрезвычайным ситуациям, происшествие произошло в основном в регионах Восточной Индонезии, в частности на островах Ява и Сулавеси.
В результате наводнений сотни домов были разрушены, мосты обрушились, а жилые районы оказались под водой. Многие автомобильные дороги были закрыты, движение транспорта остановлено.
В настоящее время объявлено о десятках пропавших без вести. Для ликвидации последствий природной катастрофы тысячи спасателей и военных работают в пострадавших районах.
Правительство подготовило временное убежище для пострадавшего населения. Кроме того, правительство Индонезии обратилось за помощью к международному сообществу.