Belarus 2029-2030-yillarga qadar o‘zining fuqarolik samolyotini ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Belarus Prezidenti ma’muriyati rahbari Dmitriy Krutoy “Belarus 1” telekanalida ma’lum qildi. Dmitriy Krutoyning so‘zlariga ko‘ra, Belarus aviatsiya sanoatini noldan boshlab rivojlantirmoqda va ushbu sohadagi ishlab chiqarish hajmi yil sayin oshib bormoqda.
U aviatsiya sanoatidagi o‘sish sur’atlari juda yuqori ekanini ta’kidladi. Krutoyning aytishicha, ishlab chiqarish hajmi 30 foizdan 3 baravargacha oshgan.
Shuningdek, Belarusning Rossiya bilan aviatsiya sohasidagi hamkorligi yuqori baholanmoqda. Mamlakatdagi asosiy aviatsiya zavodlari, jumladan Minsk va Orsha zavodlari bilan mustahkam aloqalar yo‘lga qo‘yilgan.
Biroq, Krutoy Rossiya bilan hamkorlikda ayrim qiyinchiliklar mavjudligini ham qayd etdi. Belarusning asosiy maqsadi — yangi aviatsiya maktabini yaratish va zamonaviy texnologiyalarni rivojlantirishdir.
Krutoyning so‘zlariga ko‘ra, 2029-2030-yillarga kelib Belarus to‘liq ishlab chiqarishga tayyor bo‘lgan fuqarolik samolyotini yaratishni rejalashtirgan. Belarus aviatsiya sanoatining rivojlanishi va yangi samolyotlarning ishlab chiqarilishi mamlakat uchun iqtisodiy va sanoat sohalarida muhim yutuqlar keltirishi kutilmoqda.

Беларусь будет производить гражданские самолеты до 2030 года
Беларусь планирует начать производство собственного гражданского самолета к 2029-2030 годам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил руководитель администрации Президента Беларуси Дмитрий Крутой на телеканале «Беларусь 1». По словам Дмитрия Крутого, Беларусь развивает авиационную промышленность с нуля, и объем производства в этой сфере ежегодно растет.
Он подчеркнул, что темпы роста в авиационной промышленности очень высоки. По словам Крутого, объем производства увеличился от 30 процентов до трехкратного роста.
Кроме того, сотрудничество Беларуси с Россией в авиационной сфере оценивается высоко. Установлены прочные связи с основными авиационными заводами страны, включая Минский и Оршанский заводы.
Однако Крутой также отметил, что при сотрудничестве с Россией существуют некоторые трудности. Основная цель Беларуси — создание новой авиационной школы и развитие современных технологий.
По словам Крутого, к 2029-2030 годам Беларусь планирует создать гражданский самолет, полностью готовый к производству. Развитие авиационной промышленности Беларуси и производство новых самолетов ожидается принести стране значительные достижения в экономической и промышленной сферах.