Jeyms Kemeron sun’iy intellektni kinoda xavfli deb atadi
2025 yil 1-dekabr kuni CBS News xabariga ko‘ra, mashhur rejissyor Jeyms Kemeron kinoda generativ sun’iy intellektdan foydalanishni xavfli deb baholadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, aktyor yoki uning ijrosini sun’iy intellekt yordamida matnli so‘rov orqali yaratish ijodiy jarayonga mutlaqo zid. "Agar men 87 yoshimda ham, burunimda kislorod naychasi bilan filmlar suratga olishni davom ettirsam va omadim kelib, hali o‘zim o‘rganmagan narsalarni sinab ko‘rsam, bundan xursand bo‘laman", dedi Kemeron.
Rejissyor o‘zining ijro uslubini sun’iy intellektdan ustun qo‘yayotganini ta’kidladi. Kemeron bu uslubni "aktyor va rejissyorning bayrami" deb ataydi.
Unga ko‘ra, masalan, "Avatar" filmlarida qo‘llanilgan raqamli grafika texnologiyalari faqat tirik aktyorlarning ijrosini aniqlik bilan aks ettirish uchun ishlatilgan. Rejissyorning navbatdagi filmi "Avatar: Olov va kul" kelasi oyda katta ekranlarga chiqadi.
Kemeron murakkab vizual effektlar ustida ishlash jarayonida har safar yangi narsalarni o‘rganishga intilishini va har bir premyera oldidan hayajonlanishini yashirmadi.

Джеймс Кэмерон назвал искусственный интеллект опасным в кино
1 декабря 2025 года, по сообщению CBS News, известный режиссёр Джеймс Кэмерон оценил использование генеративного искусственного интеллекта в кино как опасное. Об этом сообщил Zamin.uz.
По его мнению, создание актёра или его исполнения с помощью искусственного интеллекта через текстовый запрос полностью противоречит творческому процессу. «Если я в 87 лет продолжу снимать фильмы с кислородной трубкой в носу и мне повезёт попробовать то, чему я ещё не научился, я буду рад», — сказал Кэмерон.
Режиссёр подчеркнул, что предпочитает свой стиль исполнения искусственному интеллекту. Кэмерон называет этот стиль «праздником актёра и режиссёра».
По его словам, например, цифровая графика, использованная в фильмах «Аватар», применялась только для точного отображения исполнения живых актёров. Следующий фильм режиссёра «Аватар: Огонь и пепел» выйдет на большие экраны в следующем месяце.
Кэмерон не скрывал, что в процессе работы над сложными визуальными эффектами он стремится каждый раз учиться новому и волнуется перед каждой премьерой.