Turkmaniston 200 manatlik polimer kupyura chiqardi
Ushbu kupyura mamlakatning doimiy betaraflik maqomining 30 yilligiga bag‘ishlangan. Yangi pul belgisi polimer materialdan tayyorlangan bo‘lib, nafaqat 200 manatlik, balki 1, 5 va 10 manatlik kupyuralar ham qayta ishlanib, polimer asosida chiqarildi.
Ularning avvalgi rangi va ko‘rinishi saqlab qolingan, biroq 2025 yilni Xalqaro tinchlik va ishonch yili deb belgilagan maxsus emblema qo‘shilgan. 200 manatlik pulning old tomonida Arqadag‘ haykali, orqa tomonida esa Arqadag‘ shahri hokimligining ma’muriy binosi aks ettirilgan.
Polimer kupyuralar qog‘oz pullarga qaraganda bir qator ustunliklarga ega. Ular soxtalashtirishga qarshi kuchli himoyaga ega bo‘lib, tashqi ta’sirlarga chidamli: ifloslanish, namlik va yeyilishga bardoshli.
Shuningdek, polimer pullar qog‘oz pullarga nisbatan uzoqroq muddat xizmat qiladi, oson yirtilmaydi va bakteriyalarni kamroq to‘playdi. Eskirgan polimer pullarni qayta ishlash imkoniyati esa ularni atrof-muhitga zararini kamaytiradi.
Turkmaniston Markaziy Osiyoda polimer pulni muomalaga kiritgan birinchi davlat bo‘ldi. Ta’kidlash joizki, dunyoda birinchi polimer banknotlar 1988 yilda Avstraliyada joriy etilgan va bu mamlakat keyinchalik qog‘oz valyutadan butunlay voz kechgan.
Shu bilan birga, mamlakatda manatning rasmiy kursi 1 dollar uchun 3,5 manatni tashkil etsa-da, norasmiy bozorda bu qiymat 19-20 manatgacha yetadi. Markaziy bank avvalgi qog‘oz pullar ham qonuniy to‘lov vositasi sifatida muomalada qolishini ma’lum qilgan.

Туркменистан выпустил полимерную купюру номиналом 200 манат
Центральный банк Туркменистана с 1 декабря ввел в обращение новую банкноту номиналом 200 манат. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта купюра посвящена 30-летию постоянного нейтралитета страны. Новая денежная единица изготовлена из полимерного материала, при этом не только 200-манатные, но и купюры номиналом 1, 5 и 10 манат были переработаны и выпущены на полимерной основе.
Их прежний цвет и внешний вид сохранены, однако добавлена специальная эмблема, обозначающая 2025 год как Международный год мира и доверия. На лицевой стороне 200-манатной купюры изображена статуя Аркадага, а на оборотной — административное здание мэрии города Аркадаг.
Полимерные купюры имеют ряд преимуществ по сравнению с бумажными деньгами. Они обладают высокой защитой от подделок и устойчивы к внешним воздействиям: загрязнениям, влаге и износу.
Кроме того, полимерные деньги служат дольше бумажных, их сложнее порвать, и они меньше собирают бактерии. Возможность переработки изношенных полимерных купюр снижает их вредное воздействие на окружающую среду.
Туркменистан стал первой страной в Центральной Азии, которая ввела в обращение полимерные деньги. Следует отметить, что первые полимерные банкноты в мире были введены в 1988 году в Австралии, которая впоследствии полностью отказалась от бумажной валюты.
При этом официальный курс маната в стране составляет 3,5 маната за доллар, тогда как на неофициальном рынке эта стоимость достигает 19-20 манатов. Центральный банк сообщил, что предыдущие бумажные деньги останутся в обращении в качестве законного платежного средства.