Oksford lug‘ati 2025-yil so‘zini e’lon qildi
Oksford lug‘ati tomonidan 2025-yilning eng yaxshi so‘zi sifatida "ragebait" atamasi tanlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu so‘z ingliz tilidagi "rage" (g‘azab) va "bait" (xo‘rak) so‘zlaridan hosil bo‘lgan bo‘lib, u odatda auditoriyada ataylab salbiy munosabatni qo‘zg‘atadigan kontentni ifodalaydi. Oksford Til fakulteti prezidenti Kasper Gratvolning ta’kidlashicha, "ragebait" so‘zining ommalashuvi internetda qanday manipulyatsiyalar orqali insonlar e’tiborini tortish mumkinligini yanada chuqurroq anglab borayotganimizni ko‘rsatadi.
Ushbu atama so‘nggi bir yil ichida uch baravar ko‘proq ishlatila boshlagan. Yilning eng yaxshi so‘zini aniqlash uchun 30 mingdan ortiq odam ovoz berdi.
"Ragebait" nafaqat oddiy foydalanuvchilar va blogerlar orasida, balki yirik ommaviy axborot vositalarida ham faol qo‘llanilmoqda. Bu jarayon auditoriyani jalb qilishning o‘ziga xos usuli sifatida tan olinmoqda.

Слово года 2025 объявлено Оксфордским словарём
Слово "ragebait" было выбрано Оксфордским словарём как лучшее слово 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это слово образовано от английских слов "rage" (гнев) и "bait" (приманка) и обычно обозначает контент, который намеренно вызывает негативную реакцию у аудитории. По словам президента факультета языка Оксфорда Каспера Гратвола, популяризация слова "ragebait" показывает, что мы всё глубже понимаем, как с помощью манипуляций в интернете можно привлечь внимание людей.
Этот термин стал использоваться в три раза чаще за последний год. Для определения лучшего слова года проголосовали более 30 тысяч человек.
"Ragebait" активно используется не только обычными пользователями и блогерами, но и крупными средствами массовой информации. Этот процесс признаётся как особый способ привлечения аудитории.