14 yoshli o‘quvchi zilzilaga chidamli konstruktsiya yaratdi
14 yoshli Maylz Vu qog‘ozdan o‘z vaznidan 10 ming marta og‘ir yukni ko‘tara oladigan konstruktsiya yaratdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda *Business Insider* nashri xabar berdi. Nyu-Yorkda yashovchi maktab o‘quvchisi o‘zining tadqiqotlari davomida "miura-ori" deb ataluvchi origami texnikasi yordamida binolarni zilzilalar kabi favqulodda vaziyatlarda yanada mustahkam qilish mumkinligini aniqladi.
Maylz loyihasini amalga oshirish jarayonida uch turdagi qog‘ozdan 54 xil origami variantini sinab ko‘rdi. Natijada u o‘zining eng muvaffaqiyatli variantini yaratib, Thermo Fisher Scientific Junior Innovators Challenge tanlovida bosh mukofotga ega bo‘ldi.
"Men sinovdan o‘tkazgan eng mustahkam miura-ori konstruktsiyasi o‘z vaznidan 10 ming marta og‘ir yukni ko‘tara olishini ko‘rsatdi. Agar bu yukni tasavvur qilmoqchi bo‘lsangiz, bu Nyu-Yorkdagi 4 mingdan ortiq fil sig‘adigan taksilar soniga teng bo‘ladi," – deydi Maylz.

14-летний ученик создал конструкцию, устойчивую к землетрясениям
14-летний Майлз Ву создал конструкцию из бумаги, способную выдерживать нагрузку в 10 тысяч раз превышающую его собственный вес. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание *Business Insider*. Школьник из Нью-Йорка в ходе своих исследований выяснил, что с помощью техники оригами под названием "миура-ори" можно сделать здания более устойчивыми к чрезвычайным ситуациям, таким как землетрясения.
В процессе реализации проекта Майлз испытал 54 различных варианта оригами из трёх видов бумаги. В результате он создал свой самый успешный вариант и получил главный приз на конкурсе Thermo Fisher Scientific Junior Innovators Challenge.
"Самая прочная конструкция миура-ори, которую я тестировал, показала способность выдерживать нагрузку в 10 тысяч раз превышающую её собственный вес. Если представить эту нагрузку, то это эквивалентно количеству такси в Нью-Йорке, вмещающих более 4 тысяч слонов", — говорит Майлз.
Приз в размере 25 тысяч долларов, полученный на конкурсе, Майлз намерен потратить на образование. Он заявил, что в будущем планирует использовать технику оригами для решения реальных проблем, а также создавать безопасные убежища для людей.