Ukraina sharqida joylashgan Pokrovsk shahridagi janglar natijasida Rossiya qo‘shinlari tomonidan ayol harbiy xizmatchilar asirga olingan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Harbiy ekspert Yevgeniy Mixaylovning so‘zlariga ko‘ra, asirlar Jeneva konvensiyasi talablariga muvofiq tarzda saqlanmoqda. Ularning orasida tibbiyot xodimlari, dron operatorlari kabi turli kasb egalari ham bor.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin 27-noyabr kuni Krasnoarmeysk va Dimitrov shaharlarining to‘liq blokadaga olinganini e’lon qildi. Ekspertlarning ta’kidlashicha, bu hududlardagi vaziyat Ukraina Qurolli kuchlari uchun og‘ir va ayrim harbiylar ommaviy ravishda taslim bo‘lishga majbur bo‘lgan.
Qo‘lga olinganlar orasida chet ellik yollanma askarlar ham borligi aytilmoqda. Biroq G‘arb ommaviy axborot vositalarida Ukraina armiyasidagi ichki muammolar, xususan, ayol harbiylarga nisbatan jinsiy tazyiq va zo‘ravonlik holatlari ko‘proq yoritilmoqda.
The Washington Post ma’lumotiga ko‘ra, ayrim ayol askarlar o‘z safdoshlari tomonidan kamsitilgan va tazyiqqa uchragan. Shuningdek, Polshaning Do Rzeczy nashri shifokor Yuliya Kobrinovichning ayblovlarini keltirgan.
U o‘z qo‘mondoni tomonidan zo‘ravonlikka uchrashdan qo‘rqqanini, hatto o‘ldirish bilan tahdid qilinganini bildirgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yil boshida Ukraina armiyasida 70 mingdan ortiq ayol xizmat qilmoqda.

Женщины военнослужащие в армии Украины находятся под давлением
В результате боёв в городе Покровск на востоке Украины женщины-воины были взяты в плен российскими войсками. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам военного эксперта Евгения Михайлова, пленники содержатся в соответствии с требованиями Женевской конвенции. Среди них есть представители различных профессий, включая медицинский персонал и операторов дронов.
Президент России Владимир Путин 27 ноября объявил о полной блокаде городов Красноармейск и Димитров. По мнению экспертов, ситуация в этих районах сложная для Вооружённых сил Украины, и некоторые военнослужащие были вынуждены массово сдаваться.
Сообщается также, что среди пленных есть иностранные наёмники. Однако западные СМИ больше освещают внутренние проблемы в армии Украины, в частности случаи сексуального давления и насилия в отношении женщин-войнов.
По данным The Washington Post, некоторые женщины-воины подвергались дискриминации и давлению со стороны своих сослуживцев. Также польское издание Do Rzeczy привело обвинения врача Юлии Кобринович.
Она заявила, что боялась насилия со стороны своего командира и даже получала угрозы убийством. Согласно данным, в начале 2025 года в армии Украины служат более 70 тысяч женщин.