Oq Uy "Media jinoyatchilari" bo‘limini ishga tushirdi
Oq Uy o‘zining rasmiy veb-sahifasida "Media jinoyatchilar" deb nomlangan alohida bo‘limni ochdi. Bu bo‘lim "Matbuot Sharafsizligi Zali" sifatida tanitildi va 29-noyabr kuni ishga tushirildi.
Ushbu sahifa orqali hukumat faoliyatini noto‘g‘ri talqin qilgan ommaviy axborot vositalari (OAV) tanqid ostiga olinmoqda. Sahifaning yuqori qismida "Yolg‘on.
Yonlama. FOSH ETILGAN" shiori ostida haftaning "media jinoyatchilari" ro‘yxati berilgan.
Bu ro‘yxatga The Boston Globe, CBS News va The Independentning Amerika muharririyati kiritilgan. Oq Uy ushbu nashrlarni Prezident Trampning Kongress a’zolarini javobgarlikka tortish haqidagi chaqiriqlarini noto‘g‘ri talqin qilganlikda aybladi.
Shuningdek, "Qonunbuzarlarning Sharafsizlik Zali" bo‘limida OAV tomonidan tarqatilgan soxta xabarlar ro‘yxati taqdim etilgan. Masalan, CBS News Kubadan kelgan noqonuniy muhojirni maqola sarlavhasida "Kolorado qariyasi" deb atagani uchun tanqid qilingan.
Politico esa Ukraina urushi bo‘yicha noto‘g‘ri manbalarga tayanganlikda ayblangan. Eng ko‘p xato qilgan nashrlar "Peshqadamlar Ro‘yxati"da ko‘rsatilgan.
Bu ro‘yxatda The Washington Post birinchi o‘rinda, undan keyin MSNBC, CBS News, CNN, The New York Times va boshqa yirik nashrlar joylashgan. Shuningdek, "Qayta-qayta qoidabuzarlar" diagrammasida Axios, Associated Press va Bi-bi-si kabi boshqa nashrlar ham kiritilgan.

Белый дом запустил раздел «Медиа преступники»
Белый дом на своём официальном сайте открыл отдельный раздел под названием "Медиа преступники". Этот раздел был представлен как "Зал бесчестия прессы" и запущен 29 ноября.
Через эту страницу критикуются средства массовой информации (СМИ), которые неправильно интерпретируют деятельность правительства. В верхней части страницы под лозунгом "Ложь. Косвенно. РАСКРЫТО" представлен список "медиа преступников" недели.
В этот список вошли The Boston Globe, CBS News и американская редакция The Independent. Белый дом обвинил эти издания в неправильной интерпретации призывов президента Трампа к членам Конгресса о привлечении к ответственности.
Также в разделе "Зал бесчестия нарушителей закона" представлен список фейковых новостей, распространяемых СМИ. Например, CBS News была раскритикована за то, что в заголовке статьи незаконного иммигранта из Кубы назвали "стариком из Колорадо".
Politico обвиняется в использовании неправильных источников по войне в Украине. Издания с наибольшим количеством ошибок указаны в "Списке лидеров".