Oksford lug‘ati 2025 yil so‘zini e’lon qildi
Oksford lug‘ati 2025 yilning "yil so‘zi" sifatida "g‘azabni qo‘zg‘atuvchi xo‘rak" iborasini tanladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu atama ingliz tilida "rage bait" deb yuritilib, internetda foydalanuvchilar e’tiborini jalb qilish va ularni muayyan mazmun bilan o‘zaro muloqotga tortish uchun his-tuyg‘ularni manipulyatsiya qilishga asoslangan usulni ifodalaydi. Bu turdagi kontent asosan g‘azab yoki norozilikni qo‘zg‘atish, munozaralarga sabab bo‘lish maqsadida yaratiladi.
Oksford lug‘ati noshiri Oxford University Pressning ta’kidlashicha, bu atama so‘nggi bir yil ichida uch baravar ko‘p qo‘llanila boshlangan. Kasper Gratvol, Oxford Languages prezidenti, bu hodisani izohlar ekan, internetda inson hissiyotlaridan foydalanish va ularga ta’sir o‘tkazish o‘sib borayotganini qayd etdi.
Unga ko‘ra, ilgari internet faqat qiziqishlarni jalb qilishga xizmat qilgan bo‘lsa, bugunga kelib insonning tuyg‘ulari va javob reaksiyalarini boshqarishga intilmoqda. Bu esa onlayn madaniyatning yangi bosqichiga qadam qo‘yilayotganini ko‘rsatadi.
Oksford lug‘ati 2024 yilda "miya chirishi" (brain rot) iborasini yil so‘zi deb tanlagan edi. Bu atama ijtimoiy tarmoqlarda foydasiz ma’lumotlarni ortiqcha iste’mol qilish sababli insonning psixologik va bilish qobiliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishini anglatadi.
Gratvolning fikricha, 2024 va 2025 yillarning tanlangan so‘zlari bir-biri bilan bog‘liq. Ular g‘azab va norozilik orqali insonning e’tiborini tortuvchi va bu jarayonni kuchaytiruvchi algoritmlarning ta’sirini ifodalaydi.

Слово года 2025 по версии Оксфордского словаря объявлено
Оксфордский словарь выбрал выражение "провокация гнева" словом года 2025. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот термин на английском языке называется "rage bait" и обозначает метод, основанный на манипуляции эмоциями для привлечения внимания пользователей в интернете и вовлечения их в взаимодействие с определённым содержанием. Такой контент в основном создаётся с целью вызвать гнев или недовольство и спровоцировать споры.
Издатель Оксфордского словаря Oxford University Press отметил, что этот термин стал использоваться в три раза чаще за последний год. Каспер Гратволь, президент Oxford Languages, комментируя это явление, отметил рост использования и воздействия на человеческие эмоции в интернете.
По его словам, если раньше интернет служил лишь для привлечения интереса, то сегодня он стремится управлять чувствами и реакциями человека. Это свидетельствует о переходе к новой стадии онлайн-культуры.
В 2024 году Оксфордский словарь выбрал словом года выражение "brain rot" (мозговая гниль). Этот термин обозначает негативное влияние на психологические и когнитивные способности человека из-за чрезмерного потребления бесполезной информации в социальных сетях.
По мнению Гратволя, выбранные слова 2024 и 2025 годов связаны между собой. Они отражают влияние алгоритмов, которые привлекают внимание человека через гнев и недовольство и усиливают этот процесс.
В результате такой непрерывный процесс приводит человека к психическому утомлению. В последние годы манипулятивные методы в интернете расширяются.