Pokrovsk va Volchansk uchun janglar davom etmoqda
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi harbiy mojarolar fonida Pokrovsk va Volchansk shaharlarining nazorati borasida qarama-qarshi ma’lumotlar tarqalmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Qurolli kuchlari Bosh shtabi boshlig‘i Valeriy Gerasimovning 30-noyabr kuni Prezident Vladimir Putinga bergan hisobotiga ko‘ra, Donetsk viloyatidagi Pokrovsk va Xarkiv viloyatidagi Volchansk shaharlarini Rossiya armiyasi nazoratga olgan. Ushbu ma’lumotni Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov 1-dekabr kuni rasman tasdiqladi.
Hisobotda Mirnogradning janubiy qismi hamda Gulyaypole shahri uchun harbiy operatsiyalar davom etayotgani qayd etilgan. Biroq Ukraina tomoni bu xabarlarni qat’iy rad etmoqda.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy 1-dekabr kuni Fransiya prezidenti Emmanuel Makron bilan uchrashuvdan so‘ng Pokrovsk va Volchanskning Rossiya qo‘liga o‘tganini inkor qildi. Zelenskiy ushbu hududlardagi janglar davom etayotganini va vaziyat murakkabligini tan oldi.
Ukraina Qurolli kuchlari Bosh shtabi ma’lumotiga ko‘ra, Pokrovsk yo‘nalishida 49 ta hujum amalga oshirilgan va bir necha joyda janglar davom etmoqda. Ukraina Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi huzuridagi Dezinformatsiyaga qarshi kurash markazi rahbari Andrey Kovalenko Rossiyaning bu bayonotlarini G‘arb davlatlariga bosim o‘tkazish maqsadida tarqatilgan dezinformatsiya deb baholadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Volchansk va Kupyansk shaharlarini Rossiya nazoratiga o‘tgani haqidagi da’volar asossiz. OSINT-loyihalar xaritalarida ham bu hududlar hali Ukraina nazoratida ekani qayd etilgan.
Shuningdek, Ukraina OSINT-loyihalari Rossiya armiyasining hujum tezligi oshgani haqida ogohlantirmoqda. Urushni o‘rganish instituti (ISW) ma’lumotiga ko‘ra, Pokrovsk yaqinida dronlar yordamida olib borilgan hujumlar hamda ob-havo sharoitlari Rossiya armiyasining harbiy harakatlariga ta’sir ko‘rsatmoqda.

Бои за Покровск и Волчанск продолжаются
На фоне военных конфликтов между Россией и Украиной распространяются противоречивые сведения о контроле над городами Покровск и Волчанск. Об этом сообщает Zamin.uz.
По отчету начальника Главного штаба Вооруженных сил России Валерия Герасимова, представленному 30 ноября президенту Владимиру Путину, российская армия взяла под контроль города Покровск в Донецкой области и Волчанск в Харьковской области. Эти данные официально подтвердил пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков 1 декабря.
В отчете также отмечается, что продолжаются военные операции в южной части Мирнограда и городе Гуляйполе. Однако украинская сторона категорически отвергает эти сообщения.
Президент Украины Владимир Зеленский 1 декабря после встречи с президентом Франции Эммануэлем Макроном опроверг переход Покровска и Волчанска под контроль России. Зеленский признал, что бои в этих районах продолжаются и ситуация остается сложной.
По данным Главного штаба Вооруженных сил Украины, по направлению Покровска было совершено 49 атак, и в нескольких местах продолжаются бои. Руководитель Центра противодействия дезинформации при Совете национальной безопасности и обороны Украины Андрей Коваленко оценил заявления России как дезинформацию, распространяемую с целью оказания давления на западные страны.
По его словам, утверждения о переходе под контроль России городов Волчанск и Купянск необоснованны. На картах OSINT-проектов также отмечается, что эти территории остаются под контролем Украины.
Кроме того, украинские OSINT-проекты предупреждают об увеличении темпов наступления российской армии. По данным Института изучения войны (ISW), атаки с использованием дронов вблизи Покровска и погодные условия влияют на военные действия российской армии.