Bokuda Ali Kerimli va Mamed Ibrohim qamoqqa olindi
Ayblov tasdiqlansa, siyosatchilar 12 yilgacha yoki umrbod ozodlikdan mahrum etilishi mumkin. Ali Kerimli 29-noyabr kuni qo‘lga olingan edi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, undan sobiq prezident administratsiyasi rahbari Ramiz Mextiyev nomidan yozilgan xatlar topilgan. Mextiyev yaqinda davlat to‘ntarishiga urinish va davlatga xiyonatda ayblanib, uy qamog‘iga olingan edi.
Reuters xabariga ko‘ra, Kerimli Mextiyev tomonidan moliyalashtirilganlikda gumon qilinmoqda. Biroq, Kerimli bu ayblovlarni rad etib, ularni siyosiy qatag‘on deb atadi.
Ali Kerimli 2000-yildan beri partiyaga rahbarlik qilib keladi. Unga 20 yil davomida xorijga chiqish uchun pasport berilmagani sababli, Yevropa inson huquqlari sudi bu holatni erkinlikning buzilishi deb e’tirof etgan edi.
Huquq himoyachilari Kerimlining hibsga olinishini mamlakatdagi siyosiy qatag‘onlarning davomi sifatida ko‘rmoqda. "Siyosiy mahbuslar erkinligi uchun" ittifoqining ma’lumotiga ko‘ra, 2025-yil oktyabr holatiga ko‘ra, Ozarbayjonda siyosiy mahbuslar soni 392 nafarga yetgan.
Bu Ilhom Aliyevning 22 yillik prezidentligi davrida eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi. Natijada ko‘plab jurnalistlar, huquq faollari va siyosatchilar mamlakatni tark etishga majbur bo‘lishmoqda.

В Баку Али Керимли и Мамед Ибрагим были арестованы
1 декабря в Сабайльском районном суде Баку был вынесен приговор лидеру национально-демократической партии «Азербайджанский Народный Фронт» Али Керимли и члену руководства партии Мамеду Иброхиму. Их обвинили в попытке насильственного захвата власти и заключили под стражу на 2 месяца и 15 дней.
Если обвинения подтвердятся, политиков могут приговорить к лишению свободы на срок до 12 лет или пожизненно. Али Керимли был задержан 29 ноября.
По официальным данным, у него были обнаружены письма, якобы написанные от имени бывшего главы администрации президента Рамиза Мехтиева. Мехтиев недавно был помещён под домашний арест по обвинению в попытке государственного переворота и государственной измене.
По информации Reuters, Керимли подозревается в финансировании со стороны Мехтиева. Однако Керимли отвергает эти обвинения, называя их политическими репрессиями.
Али Керимли возглавляет партию с 2000 года. Из-за того, что в течение 20 лет ему не выдавали заграничный паспорт, Европейский суд по правам человека признал это нарушением свободы.
Правозащитники рассматривают арест Керимли как продолжение политических репрессий в стране. По данным объединения «За свободу политзаключённых», на октябрь 2025 года в Азербайджане насчитывается 392 политзаключённых.
Это самый высокий показатель за 22-летнее президентство Ильхама Алиева. В результате многие журналисты, правозащитники и политики вынуждены покидать страну.