Rossiya milliarderlarining boyligi 2025 yilda oshdi
Bloomberg agentligi tomonidan e’lon qilingan «Milliarderlar indeksi»ga ko‘ra, 2025 yil boshidan buyon Rossiyaning eng boy tadbirkorlarining umumiy boyligi 18,1 milliard dollarga oshgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu reytingni tuzishda kompaniyalar aksiyalarining qiymatidagi o‘zgarishlar hisobga olingan. Rossiya milliarderlaridan eng katta boylik o‘sishi Alisher Usmonovda kuzatildi.
Uning moliyaviy ahvoli yil boshidan buyon 5,32 milliard dollarga ortib, jami 18,5 milliard dollarga yetgan. Ushbu o‘sish natijasida Usmonov Rossiya boylari reytingida oltinchi o‘ringa ko‘tarilgan.
Alisher Usmonov bilan bir qatorda, Iskandar Mahmudov (UGMK), Pavel Durov (Telegram) va Tatyana Kim (Wildberries) kabi taniqli tadbirkorlar ham o‘z boyliklarini sezilarli darajada oshirishga muvaffaq bo‘lishdi. Biroq, Rossiyaning eng badavlat kishilaridan biri bo‘lgan Vladimir Lisin, Novolipetsk metallurgiya kombinati direktorlar kengashi raisi, joriy yilda katta moliyaviy zarar ko‘rdi.
Uning boyligi 3,07 milliard dollarga kamayib, 22,8 milliard dollarni tashkil etdi. Shunga qaramay, u Rossiya milliarderlarining birinchi uchligidagi o‘rnini saqlab qoldi.

Богатство российских миллиардеров увеличилось в 2025 году
По данным агентства Bloomberg, опубликованным в «Индексе миллиардеров», с начала 2025 года совокупное состояние самых богатых предпринимателей России увеличилось на 18,1 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
При составлении данного рейтинга учитывались изменения стоимости акций компаний. Наибольший рост состояния среди российских миллиардеров наблюдается у Алишера Усманова.
Его финансовое положение с начала года увеличилось на 5,32 миллиарда долларов и достигло в общей сложности 18,5 миллиарда долларов. Благодаря этому росту Усманов поднялся на шестое место в рейтинге богатейших россиян.
Помимо Алишера Усманова, такие известные предприниматели, как Искандар Махмудов (УГМК), Павел Дуров (Telegram) и Татьяна Ким (Wildberries), также смогли значительно увеличить своё состояние. Однако Владимир Лисин, один из самых состоятельных людей России и председатель совета директоров Новолипецкого металлургического комбината, в текущем году понёс значительные финансовые убытки.
Его состояние сократилось на 3,07 миллиарда долларов и составило 22,8 миллиарда долларов. Тем не менее, он сохранил своё место в тройке лидеров среди российских миллиардеров.