Theranos startapining asoschisi Elizabet Xolmsning qamoq muddati bir yilga qisqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Business Insider nashri xabar berdi. Endilikda u 2031 yilning dekabr oyining oxirida ozodlikka chiqishi mumkin.
Bu Xolmsning qamoq muddati qisqartirilishi bilan bog‘liq birinchi holat emas. 2023 yilda ham uning jazosi qisqartirilgan edi.
Elizabet Xolms investorlarni aldashda ayblanib, qamoq jazosiga hukm qilingan. U asos solgan Theranos startapi inson salomatligi uchun katta yutuq sifatida taqdim etilgan edi.
Kompaniya bor-yo‘g‘i bir tomchi qon yordamida yuzlab tahlillar o‘tkazish imkoniyatini va’da qilgan. Biroq keyinchalik ushbu texnologiya ishlamaydiganligi aniqlangan.
Shuningdek, qurilmaning AQSh armiyasi uchun tasdiqlangani haqidagi bayonotlar ham yolg‘on bo‘lib chiqqan. Shu sababli kompaniya katta mojarolarga duch kelgan va Xolms javobgarlikka tortilgan.

Срок заключения Элизабет Холмс снова сокращён
Срок заключения основательницы стартапа Theranos Элизабет Холмс сокращён на один год. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Business Insider. Теперь она может выйти на свободу в конце декабря 2031 года.
Это не первый случай сокращения срока Холмс. В 2023 году её наказание также было сокращено.
Элизабет Холмс была осуждена за мошенничество с инвесторами и приговорена к тюремному заключению. Стартап Theranos, основанный ею, представлялся как большое достижение в области здравоохранения.
Компания обещала возможность проведения сотен анализов всего лишь с одной капли крови. Однако позже выяснилось, что эта технология не работает.
Кроме того, заявления о том, что устройство было одобрено армией США, оказались ложными. По этой причине компания столкнулась с серьёзными проблемами, а Холмс была привлечена к ответственности.