Janubiy Koreya politsiyasi tomonidan 120 ming kuzatuv kamerasini buzib, intim videolarni sotishda ayblangan to‘rt kishi qo‘lga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, ular asosan uylar va shifoxonalardagi xavfsizlik kamchiliklaridan foydalangan. Ushbu xakerlar o‘g‘irlangan videolarni xorijiy saytlar orqali tarqatgan va ularni kriptovalyutaga almashtirgan.
Ularning noqonuniy faoliyati natijasida 35 million vondan 18 million vongacha daromad olingani aniqlangan. Politsiya ushbu jinoyatga qarshi choralar ko‘rib, aholiga kuzatuv kameralarining parollarini muntazam ravishda o‘zgartirishni maslahat berdi.
Hozirda gumon qilingan to‘rt kishidan uchtasi hibsga olingan. Mazkur holat Janubiy Koreyada xavfsizlik va shaxsiy hayot himoyasi masalalariga jiddiy e’tibor qaratish lozimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В Южной Корее раскрыта продажа интимных видео
Полиция Южной Кореи задержала четырех человек, обвиняемых во взломе 120 тысяч камер наблюдения и продаже интимных видео. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, они в основном использовали уязвимости в системах безопасности домов и больниц. Эти хакеры распространяли украденные видео через зарубежные сайты и обменивали их на криптовалюту.
В результате их незаконной деятельности был получен доход от 35 миллионов вон до 18 миллионов вон. Полиция приняла меры против этого преступления и рекомендовала населению регулярно менять пароли от камер наблюдения.
В настоящее время трое из четырех подозреваемых арестованы. Этот случай вновь показывает необходимость серьезного внимания к вопросам безопасности и защиты личной жизни в Южной Корее.