Oq uy yaqinidagi otishma: Afg‘oniston fuqarosi sudda javob berdi
Oq uy yaqinidagi otishma: Afg‘oniston fuqarosi, Trampning qarori va javob choralari AQSH Milliy gvardiyasi harbiylariga hujum qilganlikda gumon qilingan Afg‘oniston fuqarosi Rahmonullo L. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
sud oldida javob berdi. U qo‘lga olish chog‘ida yaralangan bo‘lib, sud eshituvida shifoxonadan turib onlayn qatnashdi.
Vashingtonda o‘tgan sud majlisida uning advokati mijozini himoya qilib, hujum va birinchi darajadagi qasddan odam o‘ldirish ayblovlarini rad etdi. U Rahmonullo L.ning avval sudlanmaganini ta’kidladi va uni hibsdan ozod qilishni so‘radi.
Hodisa 26-noyabr kuni Oq uy yaqinidagi Farragut maydonida sodir bo‘ldi. Rahmonullo L.
xizmat olib borayotgan harbiylarga qarata o‘q uzgan. Natijada 20 yoshli harbiy xizmatchi Sara Bekstram og‘ir jarohat olib, shifoxonada vafot etdi.
Yana bir harbiy, 24 yoshli Endryu Vulf esa og‘ir ahvolda qolmoqda va shifokorlar uning hayoti uchun kurashmoqda. Ma’lum bo‘lishicha, Rahmonullo L.
2021-yilda Afg‘onistondan AQSHga ko‘chib kelgan. U o‘z vatanida Amerika maxsus xizmatlari bilan hamkorlik qilgan va shuning uchun «Tolibon» hokimiyatga kelgach, AQSHga ko‘chib o‘tish huquqini qo‘lga kiritgan.
U 2024-yilda AQSHda boshpana so‘rab ariza topshirgan va 2025-yil boshida uni olgan. Hodisa ortidan AQSH prezidenti Donald Tramp bu hujumni keskin qoraladi.
U Jo Bayden davrida Afg‘onistondan kelgan barcha fuqarolarni qayta tekshirishni buyurdi. Shuningdek, u noqonuniy yoki xavfli deb topilgan xorijiy fuqarolarni deportatsiya qilish uchun barcha choralar ko‘rilishini ta’kidladi.
Otishma sababli AQSH Fuqarolik va immigratsiya xizmati boshpana berish bo‘yicha barcha arizalarni vaqtincha to‘xtatdi. USCIS rahbari Jozef Edlou bu cheklovlar xorijiy shaxslarni yanada chuqurroq tekshirish imkoniyati ta’minlanguniga qadar davom etishini ma’lum qildi.

Стрельба возле Белого дома: гражданин Афганистана ответил в суде
Стрельба возле Белого дома: гражданин Афганистана, решение Трампа и ответные меры Гражданин Афганистана Рахмонулло Л., подозреваемый в нападении на военнослужащих Национальной гвардии США, ответил в суде. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он был ранен при задержании и участвовал в судебном заседании онлайн из больницы.
На судебном заседании в Вашингтоне его адвокат защищал клиента, отвергая обвинения в нападении и умышленном убийстве первой степени. Он подчеркнул, что Рахмонулло Л. ранее не судим, и попросил освободить его из-под стражи.
Инцидент произошёл 26 ноября на площади Фаррагут возле Белого дома. Рахмонулло Л.
открыл огонь по военнослужащим, находившимся на службе. В результате 20-летняя военнослужащая Сара Бекстрам получила тяжёлые ранения и скончалась в больнице.
Ещё один военнослужащий, 24-летний Эндрю Вулф, находится в тяжёлом состоянии, и врачи борются за его жизнь. Известно, что Рахмонулло Л.
переехал из Афганистана в США в 2021 году. Он сотрудничал с американскими спецслужбами на родине, и после прихода к власти «Талибана» получил право на переезд в США.
В 2024 году он подал заявление на убежище в США и получил его в начале 2025 года. После инцидента президент США Дональд Трамп резко осудил это нападение.
Он распорядился провести повторную проверку всех граждан, прибывших из Афганистана во время администрации Джо Байдена. Также он подчеркнул, что будут приняты все меры для депортации иностранных граждан, признанных незаконными или опасными.
Из-за стрельбы Служба гражданства и иммиграции США временно приостановила рассмотрение всех заявлений на убежище. Глава USCIS Джозеф Эдлоу сообщил, что эти ограничения будут действовать до тех пор, пока не будет обеспечена возможность более тщательной проверки иностранных лиц.