Xitoyda sobiq amaldor 15 yilga qamaldi
Xitoyning Xubey provinsiyasida sud Kommunistik partiya Markaziy qo‘mitasining Intizomiy nazorat va korrupsiyaga qarshi kurash bo‘limining sobiq rahbari Li Gangni 15 yilga ozodlikdan mahrum etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U 102 million yuan (taxminan 14,4 million dollar) miqdorida pora olganlikda aybdor deb topildi. Shuningdek, sud Li Gangga 6 million yuan (850 ming dollar) jarima belgiladi va noqonuniy yo‘l bilan topilgan daromadlarini musodara qildi.
Sud jarayonida ma’lum bo‘lishicha, Li Gang 1998 yildan 2024 yilgacha o‘z lavozimidan suiiste’mol qilib, turli biznes shartnomalari, yer sotib olish, lavozimga ko‘tarilish va boshqa imtiyozlar evaziga pora olgan. U bu jinoyatlarni Sichuan provinsiyasi gubernatori o‘rinbosari va Yunnan provinsiyasi hukumatining tashkilot bo‘limi boshlig‘i lavozimlarida ishlagan vaqtida sodir etgan.
Li Gang 2024 yilning aprel oyida hibsga olingan. Tergov davomida u boshqa korrupsiya holatlariga oid ma’lumotlarni ochib bergan va o‘z xatolarini tan olgan.
Shu sababli, sud uning jazosini yengillashtirdi. Xitoyda korrupsiyaga qarshi kurash choralari juda qat’iy.
Ko‘plab amaldorlar og‘ir jinoyatlar uchun hatto o‘lim jazosiga mahkum qilinadi. Li Gangning tergov bilan hamkorlik qilgani, noqonuniy yo‘l bilan topilgan mablag‘larning katta qismini qaytarishi va pushaymonligi uning jazosi yengillashtirilishiga sabab bo‘ldi.

В Китае бывший чиновник приговорён к 15 годам заключения
В провинции Хубэй Китая суд приговорил бывшего руководителя отдела дисциплинарного контроля и борьбы с коррупцией Центрального комитета Коммунистической партии Ли Ганга к 15 годам лишения свободы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он был признан виновным в получении взятки в размере 102 миллиона юаней (примерно 14,4 миллиона долларов). Кроме того, суд назначил Ли Гангу штраф в размере 6 миллионов юаней (850 тысяч долларов) и конфисковал незаконно приобретённые доходы.
В ходе судебного процесса выяснилось, что Ли Ганг с 1998 по 2024 год злоупотреблял своим положением, получая взятки за различные бизнес-контракты, покупку земли, продвижение по службе и другие привилегии. Он совершил эти преступления, работая заместителем губернатора провинции Сычуань и руководителем организационного отдела правительства провинции Юньнань.
Ли Ганг был арестован в апреле 2024 года. В ходе расследования он раскрыл информацию о других случаях коррупции и признал свои ошибки.
По этой причине суд смягчил его наказание. В Китае меры по борьбе с коррупцией очень жёсткие.
Многие чиновники за тяжкие преступления даже приговариваются к смертной казни. Сотрудничество Ли Ганга со следствием, возврат значительной части незаконно полученных средств и его раскаяние стали основанием для смягчения наказания.
Правительство Китая усиливает политику борьбы с коррупцией и стремится обеспечить верховенство закона.